Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prokurator twierdzi, że poprzedni rząd użył oprogramowania szpiegującego przeciwko setkom ludzi

Prokurator twierdzi, że poprzedni rząd użył oprogramowania szpiegującego przeciwko setkom ludzi

WARSZAWA, Polska (AP) – w środę prokurator generalny poinformował parlament Potężne oprogramowanie szpiegowskie Pegasus Za poprzedniego rządu Polski użyto go przeciwko setkom osób, w tym wybranym urzędnikom.

Adam Bodnar powiedział prawodawcom, że zakres inwigilacji jest „szokujący i frustrujący”.

„To dla mnie smutne, że nawet na tej sali rozmawiam z ludźmi, którzy byli ofiarami tego systemu” – Bodnar powiedział Izbie Reprezentantów.

Bodnar, będący jednocześnie ministrem sprawiedliwości, nie sprecyzował, kto dokładnie jest monitorowany przez oprogramowanie szpiegujące. Jego biuro stwierdziło, że informacje są poufne.

Bodnar przedstawiał w zeszłym tygodniu Izbie i Senatowi informację przesłaną przez Biuro Prokuratora Generalnego. Z danych wynika, że ​​w latach 2017–2022 Pegasus został wykorzystany w sprawach 578 osób i że korzystały z niego trzy odrębne agencje rządowe: Centralne Biuro Antykorupcyjne, SKW oraz Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dane pokazują, że w 2017 r. użyto go przeciwko sześciu osobom; 100 w 2018 r.; 140 w 2019 r.; 161 w 2020 r.; 162 w 2021 r.; Potem dziewięć w 2022 r., kiedy to ustało.

Powiązana prasa Publikowanie wiadomości o poprzednich rządach Niewłaściwe użycie Pegaza w grudniu 2021 r. na podstawie badań kryminalistycznych przeprowadzonych przez internetowy organ nadzorujący Uniwersytetu w Toronto, Citizen Lab.

Bodnar powiedział, że program wygenerował „ogromną wiedzę” na temat „życia prywatnego i zawodowego” osób objętych inwigilacją. Podkreślił także, że państwo polskie nie ma pełnej kontroli nad gromadzonymi danymi, ponieważ system działa w oparciu o licencję udzieloną przez izraelską firmę. „Stosowanie tego typu metody powinno budzić poważne wątpliwości z punktu widzenia ochrony praw konstytucyjnych” – stwierdził.

Pegasus, wyprodukowany przez izraelską NSO Group, został sprzedany rządom i jest opisywany jako narzędzie do walki z przestępcami i terrorystami. Pojawiły się jednak dowody na to, że rządy wykorzystują je przeciwko przeciwnikom politycznym, dziennikarzom i działaczom na rzecz praw człowieka.

READ  Fest w Polsce przyciąga 50 000 na swoją trzecią edycję

Administracja Bidena, zaniepokojona możliwością niewłaściwego wykorzystania tej technologii, w 2021 roku umieściła grupę NSO na czarnej liście, blokując jej dostęp do amerykańskiej technologii. W tym roku poszło jeszcze dalej i narzuciło Ograniczenia wizowe O cudzoziemcach zamieszanych w nadużycia komercyjne Programy szpiegowskie.

Pegasus zapewnia swoim operatorom pełny dostęp do urządzenia mobilnego, umożliwiając im wyodrębnianie haseł, zdjęć, wiadomości, kontaktów, historii przeglądania oraz aktywację mikrofonu i kamery w celu podsłuchu w czasie rzeczywistym.

Jego stosowanie w Polsce za poprzedniego rządu, na którego czele stoi Prawo i Sprawiedliwość, wywołało oskarżenia o nadużycie władzy i podważanie barier demokratycznych.

Po premierze rozpoczęły się dochodzenia w sprawie wykorzystania potężnego oprogramowania szpiegującego Donalda Tuska Objął urząd w grudniu ubiegłego roku jako szef trójpartyjnej koalicji prounijnej.

Śledztwo w sprawie użycia Pegaza jest częścią szerszego wysiłku Tuska i Bodnara mającego na celu przywrócenie norm demokratycznych, które ich zdaniem zostały zniszczone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości sprawujący władzę w latach 2015–2023.

„Korzystanie z Pegaza przez te kilka lat zatruło istotę demokracji w Polsce” – powiedział ustawodawcom po prezentacji Bodnara Marcin Posacki, poseł centrowej Koalicji Obywatelskiej Tuska.

Jarosław Kaczyński, Przewodniczący Komisji Prawa i Sprawiedliwości powiedział w zeszłym miesiącu podczas zeznań Komisja dochodzeniowa stwierdziła, że ​​„użycie Pegaza było zgodne z prawem” i że w 99% przypadków był on używany przeciwko przestępcom.

Minister odpowiedzialny za służby bezpieczeństwa Tomasz Szymoniak powiedział na początku tego miesiąca w wywiadzie dla prywatnej stacji TVN24, że choć użycie Pegaza w Polsce było „uzasadnione” w niektórych przypadkach podejrzeń o terroryzm i użycie przez kontrwywiad, w „Zbyt wielu przypadkach” nie było wymówką.

Simoniak powiedział, że nieuzasadnione korzystanie z programu doprowadziło do utraty przez Polskę licencji na jego używanie.

Bodnar pracuje także nad rozwiązaniem kwestii niezawisłości sądów po zreformowaniu wymiaru sprawiedliwości przez poprzedni rząd w celu uzyskania większej kontroli nad sądami.

READ  MM Group inwestuje 660 mln euro w zakład w Kwidzynie w Polsce

Praktyki Prawa i Sprawiedliwości doprowadziły Unię Europejską do wstrzymania miliardów euro z finansowania, które obecnie napływa po zmianie rządu.