W Polsce zostaną otwarte dwa nowe zakłady produkujące wieże dla morskich turbin wiatrowych, a produkcja ma się rozpocząć w 2024 r. Rozwój następuje, gdy polskie państwowe firmy energetyczne zamierzają zbudować pierwsze w kraju morskie farmy wiatrowe.
Na początku tego miesiąca hiszpańska firma GRI Renewable Industries przygotowała protokół ustaleń z grupą kapitałową Polskiej Państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu (GK ARP) w sprawie budowy zakładu w Gdańsku nad Bałtykiem.
Inwestycja szacowana jest na ponad 100 mln euro, a roczna produkcja elektrowni ma sięgnąć 100 wież, które będą obsługiwać turbiny o mocy ponad 13 megawatów, jak podał serwis informacyjny Gospodarka Morska.
Po tym ogłoszeniu w zeszłym tygodniu pojawiły się informacje, że inny hiszpański producent, Windar, zainwestuje 80 milionów euro w osobną fabrykę morskich wież wiatrowych w Polsce. Budowa kompleksu o powierzchni 120 000 metrów kwadratowych rozpocznie się jeszcze w tym roku.
Zakład ma również produkować 100 wież rocznie dla nowej generacji turbin przybrzeżnych o mocy produkcyjnej od 14 MW do 16 MW. Firma twierdzi, że bezpośrednio w zakładzie powstanie 450 miejsc pracy.
Windar buduje w Polsce przybrzeżną elektrownię wiatrową o wartości 80 mln euro: https://t.co/g7TOV5Z9Y3Umieść tweeta #morski wiatr #Energia odnawialna
– OffshoreWINDbiz 18 lutego 2022
Polska stara się rozwijać swój sektor energetyki wiatrowej, starając się odejść od uzależnienia od węgla. W zeszłym miesiącu kraj Wyprodukował rekordową ilość energii wiatrowej – ponad 2,5 TWh – z turbinami, które czasami zaspokajają około jednej trzeciej zapotrzebowania kraju na energię elektryczną.
Przed 2016 rokiem Polska miała jeden z najszybciej rozwijających się sektorów wiatrowych w Europie. Jednak restrykcje nałożone przez nowy rząd w tym roku prawie uniemożliwiły budowę nowych lądowych farm wiatrowych, co od tamtej pory wstrzymuje inwestycje.
Roczna moc zainstalowana w energetyce wiatrowej w Polsce
– 2015: 1266 MW (druga co do wielkości w Europie)
– 2016: 682 MW (4 miejsce w Europie)
– 2017: 41 MW (15 miejsce w Europie)Od 2015 roku PiS zaostrzyło przepisy dotyczące lokalizacji farm wiatrowych, obniżyło dotacje i podniosło podatki pic.twitter.com/a7Z3g2CvET
– Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 26 lutego 2018
Ten sam rząd ma teraz nadzieję na zwiększenie udziału wiatru w miksie energetycznym Polski, a w lutym ubiegłego roku wprowadził prawo morskie regulujące rozwój farm wiatrowych na polskim Bałtyku o mocy do 10,9 GW, które mają działać lub być w trakcie budowy. 2027.
Pierwsza w Polsce morska farma wiatrowa ma zostać uruchomiona przez państwową spółkę energetyczną PGE w 2026 r., o początkowej mocy nieco ponad 1 GW, a do 2030 r. wzrośnie do 2,5 GW.
wcześniej w tym miesiącu, Państwowy gigant naftowy Orlinktóry starał się dywersyfikować w kierunku Niskoemisyjne źródła energiipoinformował, że złożył wnioski o siedem nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku, w planach ma cztery kolejne. Planowana łączna moc to 7 gigawatów.
Złożyliśmy wnioski o 7 nowych koncesji na produkcję farm wiatrowych na Bałtyku, planujemy również uzyskać się o kolejne 4 koncesje. Zgodnie ze strategią #ORLEN2030 Od teraz efekt przeniesienia i dotychczasowe doświadczenia w morskiej energetyce wiatrowej https://t.co/1vyVAVo59R pic.twitter.com/cjiYHkJBUd
– ORLEN (PKN_ORLEN) 4 lutego 2022
Główne źródło obrazu: David Dixon (pod CC BY SA 2.0.2 Aktualizacja)
Maria Wilczyk jest Zastępcą Redaktora Notatek z Polski. Jest stałą pisarką dla czasy, Ekonomista A angielska wyspapojawił się również w Polityka zagranicznaA Polityka EuropaA widz A Gazeta Wiborcza.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce