Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydenci Korei Południowej i Polski prowadzą rozmowy na temat bezpieczeństwa i wojny na Ukrainie oraz współpracy handlowej

Prezydenci Korei Południowej i Polski prowadzą rozmowy na temat bezpieczeństwa i wojny na Ukrainie oraz współpracy handlowej

Prezydenci Korei Południowej i Polski zobowiązali się do wzmocnienia bezpieczeństwa, handlu i relacji handlowych między nimi

WARSZAWA, Polska — Prezydenci Korei Południowej i Polski zobowiązali się w czwartek do wzmocnienia ich bezpieczeństwa, stosunków handlowych i handlowych.

Prezydent Korei Południowej Yoon Sok-yul i jego otoczenie spotkali się w Pałacu Prezydenckim z polskim gospodarzem, prezydentem Andrzejem Dudą i członkami rządu.

„Prezydent Duda i ja szczegółowo rozmawialiśmy o rozwoju strategicznych relacji między oboma krajami” – powiedział Yoon po rozmowach.

„Będziemy wspierać wysiłki na rzecz zwiększenia inwestycji i handlu”, powiedział Yun, zauważając, że wolumen handlu dwustronnego w 2022 roku osiągnął prawie 9 milionów dolarów, co jest najwyższą wartością w 34-letniej relacji. To czyni Polskę największym odbiorcą południowokoreańskich inwestycji w ubiegłym roku, po części dzięki zakupom przez Polskę południowokoreańskiego sprzętu wojskowego.

Duda powiedział, że Polska szuka współpracy z południowokoreańskimi firmami w produkcji sprzętu wojskowego, takiego jak czołgi, w polskich fabrykach zbrojeniowych.

Powiedział, że perspektywy rozwoju dwustronnych relacji gospodarczych są „doskonałe”.

Yoon spotkał się także z prawicowym premierem Polski Mateuszem Morawieckim i miał się spotkać z marszałkami obu izb parlamentu.

Yoon i Doda mają wygłosić przemówienie w piątek na polsko-koreańskim forum gospodarczym.

Yoon przyjechał do Warszawy po szczycie NATO w Wilnie na Litwie, gdzie starał się pogłębić więzi z sojuszem wojskowym w obliczu globalnych zagrożeń bezpieczeństwa, w tym wojny Rosji z Ukrainą i nielegalnego programu nuklearnego Korei Północnej.

Polska kupuje od Korei Południowej zaawansowany sprzęt wojskowy o wartości 17 miliardów dolarów. Zakup ma na celu unowocześnienie zdolności obronnych Polski i uzupełnienie starzejącego się sprzętu, który Polska dostarczyła Ukrainie, takiego jak radzieckie myśliwce MiG-29.

READ  Fitch obniżył prognozę wzrostu PKB dla Polski

Wśród zakupionego sprzętu, z którego część dotarła już do Polski, są koreańskie haubice K9, czołgi K2, wyrzutnie rakiet Chunmoo, szkolno-treningowe FA-50 oraz myśliwce.

Polska więcej kupuje w Korei Południowej niż tam eksportuje, pozostawiając nierównowagę handlową na korzyść Seulu.