Polska i Litwa przyjęły deklarację o współpracy dwustronnej po piątkowym posiedzeniu rządowym pod przewodnictwem premierów obu krajów.
Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, który stanął u boku swojej litewskiej odpowiedniczki Ingridy Simonetti, powiedział: „Nasze wzajemne bezpieczeństwo zależy od naszej współpracy”.
„To kolejny krok w kierunku zacieśnienia relacji gospodarczych, handlowych, handlowych i inwestycyjnych” – dodał Morawiecki.
Morawiecki podkreślił, że polsko-litewska jedność jest niezbędna w obliczu aktualnych wyzwań geopolitycznych, a UE również jej potrzebuje.
Polski premier dodał, że rozmowy dotyczyły także energetyki, klimatu, kultury, nauki i edukacji.
Odnosząc się do problemów obu krajów z migrantami z Bliskiego Wschodu przepychanymi przez ich granice przez Białoruś w pozornej próbie destabilizacji Unii Europejskiej, Morawiecki powiedział, że Polska i Litwa przewidują „przedłużający się scenariusz konfliktu”.
„Spodziewamy się kolejnych prób destabilizacji, a biorąc pod uwagę sytuację polityczną i geopolityczną wokół nas i na naszych granicach (z Białorusią – PAP), uważamy, że zagrożenia mogą wzrosnąć” – powiedział Moraviki.
Simonet powiedział, że Litwa i Polska zamierzają zmobilizować siły, aby stawić czoła wszelkim zagrożeniom, a wsparcie Polski dla jej kraju w kryzysie migracyjnym określił jako „nieocenione”. Powiedziała też, że Litwa i Polska mówią „jednym głosem” i pracują razem na rzecz wzmocnienia granic UE przed atakami.
More Stories
Czy należy Ci się odszkodowanie po wyroku sądu w sprawie finansowania samochodu? | Sektor finansowy
Regulowane opłaty kolejowe w Anglii wzrosną o 4,6%, aby pokonać inflację w 2025 r. | Ceny kolei
Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, odważnie twierdzi, że będzie to ogromne wyzwanie dla Optimusa