KIJÓW – Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił Ukrainę „niezniszczalną”, powołując się na walkę swojego kraju z rosyjską inwazją i upamiętnienie klęski głodu, którą Ukraińcy postrzegali jako celowe działanie sowieckiego dyktatora Józefa Stalina.
Transmisja na żywo: inwazja Rosji na Ukrainę
RFE/RL Odprawa na żywo Zawiera wszystkie najnowsze informacje na temat trwającej rosyjskiej inwazji, kontrofensywy w Kijowie, pomocy wojskowej Zachodu, globalnej reakcji i trudnej sytuacji ludności cywilnej.. Aby zobaczyć wszystkie relacje RFE/RL z wojny, kliknij tutaj tutaj.
„Ukraińcy przeszli przez absolutnie straszne rzeczy… Kiedyś chcieli nas zniszczyć głodem – teraz ciemnością i zimnem” – powiedział Zełenski 26 listopada w przesłaniu wideo.
„nie możemy się złamać” ogłosić.
Premierzy Unii Europejskiej i członków NATO Belgii, Litwy i Polski byli w Kijowie, aby uczcić ten dzień i na szczycie prowadzonym przez Zełenskiego, aby przeforsować inicjatywę „Zboża z Ukrainy”, mającą na celu zapewnienie niezbędnych dostaw na rynki światowe. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron byli wśród prelegentów za pośrednictwem wideo.
Uwagi Zełenskiego pojawiły się w czasie powszechnych zakłóceń w dostawach energii elektrycznej i wody w jego kraju, po tygodniach rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę i gwałtownym spadku temperatur wraz z nadejściem zimy.
Zełenski i inni przywódcy upamiętnili ofiary Wielkiego Głodu, który miał miejsce w latach 1932-1933, kiedy to stalinowska policja zmuszała ukraińskich chłopów do kołchozów, konfiskując zboże i inne artykuły spożywcze.
Historycy twierdzą, że główną przyczyną klęski głodu na Ukrainie w 1932 r. pod złym zarządem sowieckim był brak odpowiednich zbiorów.
Szacuje się, że w wyniku egzekucji, deportacji i głodu podczas kampanii stalinowskiej zginęło nawet 9 mln ludzi.
Wielu Ukraińców uważa głód za akt ludobójstwa mający na celu wytępienie ukraińskich rolników.
Poza Ukrainą co najmniej 16 innych krajów oficjalnie uznało Wielki Głód za „ludobójstwo”.
W październiku 2018 r. Senat USA przyjął niewiążącą rezolucję uznającą, że Stalin i jego otoczenie dopuścili się ludobójstwa na Ukraińcach w latach 1932-1933.
Niemieccy prawodawcy przygotowują się do uznania Hołodomoru za ludobójstwo, zgodnie z projektem tekstu wspólnej rezolucji niemieckiej koalicji rządzącej i opozycji.
Moskwa od dawna zaprzecza jakimkolwiek systematycznym wysiłkom skierowanym przeciwko Ukraińcom, argumentując, że słabe zbiory w tym czasie zniszczyły wielu w innych częściach Związku Radzieckiego.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „uczci pamięć ofiar Hołodomoru” pod pomnikiem w stolicy Ukrainy.
Belgijski premier Alexandre de Croo, podczas swojej pierwszej wizyty w Kijowie od czasu inwazji rosyjskiej, — powiedział na Twitterze że „Po ciężkich bombardowaniach ostatnich dni jesteśmy z narodem Ukrainy. Bardziej niż kiedykolwiek”.
„Gdy zbliżają się mroźne zimowe miesiące, Belgia zapewnia nową pomoc humanitarną i wojskową” – dodał.
Zełenski powiedział na szczycie zbożowym, że Kijów jest jednym z gwarantów światowego bezpieczeństwa żywnościowego i wypełni swoje obowiązki pomimo rosyjskiej inwazji, powołując się na nową inicjatywę „ziarno z Ukrainy”.
Naciskał na światowych przywódców, aby poparli inicjatywę, której celem jest wyżywienie około 5 milionów ludzi w biednych krajach, zwłaszcza w Etiopii, Sudanie, Sudanie Południowym, Somalii, Jemenie, Kongo, Kenii i Nigerii.
W uwagach wideo na szczycie Scholz i Macron przedstawili nowe pakiety finansowe mające pomóc ukraińskiemu eksportowi zboża, który został mocno dotknięty wojną, powodując niedobory żywności w wielu najbiedniejszych krajach świata.
„Najsłabsze kraje nie powinny płacić ceny za wojnę, której nie chcą” – powiedział Macron.
Zełenski powiedział, że Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego – pośredniczona przez Turcję i Organizację Narodów Zjednoczonych oraz uzgodniona przez Rosję i Ukrainę – nie jest w pełni operacyjna, obwiniając to, co nazwał staraniami Moskwy o opóźnienie ruchu statków, co spowodowało, że wiele statków utknęło na Ukrainie. porty.
Umowa weszła w życie w sierpniu i miała na celu uwolnienie dostaw zboża do krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i części Azji.
Ukraina i Rosja są głównymi światowymi dostawcami pszenicy, jęczmienia, oleju słonecznikowego i innych artykułów spożywczych do tych krajów, a Rosja była największym na świecie eksporterem nawozów, zanim rozpoczęła trwającą w lutym inwazję na Ukrainę.
Wielu na Zachodzie oskarżyło Rosję o zbrojenie transportu ważnych dostaw żywności na rynki światowe. Moskwa odrzuca te oskarżenia.
Tymczasem miliony ludzi na Ukrainie pozostają bez ciepła i elektryczności po niedawnych niszczycielskich rosyjskich nalotach na obiekty infrastrukturalne.
26 listopada władze stopniowo przywracały zasilanie w wielu miastach – wspomagane przez ponowne podłączenie do sieci czterech krajowych elektrowni jądrowych.
Doniesiono, że wybuchły walki między siłami rosyjskimi i ukraińskimi na wschodzie i południu kraju, ponieważ siły Kijowa kontynuują kontrofensywę, która przywróciła tysiące kilometrów terytorium okupowanego przez Rosję na początku wojny.
Z raportami AFP i AP
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce