Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Premier Polski mówi, że Francja i Niemcy robią za mało, by wesprzeć Ukrainę

Premier Polski mówi, że Francja i Niemcy robią za mało, by wesprzeć Ukrainę

Żołnierze amerykańscy przydzieleni do Sił Błyskawicy 3. Dywizjonu 2. Pułku Kawalerii manewrują pojazdem piechoty Stryker-Dragon podczas ćwiczeń ogniowych wspierających wzmocnioną grupę bojową NATO-Polska w Bemo Peske, Polska, 13 maja 2020 r. Armia USA zdjęcie

Polski premier wyraził zaniepokojenie brakiem szczerego zaangażowania Francji i Niemiec w pomoc Ukrainie w wygraniu wojny z Rosją i tym, jak wpływa to na zdolność Warszawy do poparcia Ukrainy w czwartek.

„wszyscy [the allies in NATO] – powiedział Mateusz Morawiecki, przemawiając w The Rada Atlantycka. Niemcy i Francja chcą „szybkiego zawieszenia broni… niemal za wszelką cenę”. Przypisał to pragnienie zawieszenia broni „coraz więcej [war] zmęczenie” w tych stanach i do pewnego stopnia w Stanach Zjednoczonych.

Moravicki powiedział, że Paryż i Berlin nie wykazały „poważnych międzynarodowych ruchów” poparcia, otwierając swoje składy wojskowe i arsenały, aby zaopatrywać Ukraińców.

Powiedział, że ciągła zależność Niemiec i krajów Europy Zachodniej od energii z Rosji oraz niedawna wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Chinach, podczas której wezwał Europę do ustanowienia „strategicznej autonomii” w stosunkach gospodarczych i wojskowych z Pekinem, ogranicza sprzeciw wobec konfliktu. .

Handel produktami „wysokomarżowymi” z Pekinem pozostaje najwyższym priorytetem dla krajów Europy Zachodniej, co jest jednym z problemów poruszonych przez Morawieckiego.

Cytowano słowa Włodzimierza Lenina: „Kapitaliści sprzedadzą nam linę, na której ich powiesimy… Dzisiejszą liną jest technologia”.

W latach trzydziestych XX wieku „łagodzenie było w modzie, tak jak jest dzisiaj”.

Moravki powiedział, że w przeciwieństwie do Zachodu, gdzie opinia publiczna waha się co do ogólnego poparcia dla Ukrainy, Rosjanie nadal popierają inwazję prezydenta Władimira Putina w lutym 2022 r. „Putin liczy na zmianę opinii publicznej na Zachodzie”, aby kontrolować Ukrainę.

Patrząc w przyszłość, powiedział Morawiecki, „musimy zrozumieć, jak Kijów myśli” o spodziewanej wiosennej ofensywie i pomóc im osiągnąć te cele. Dodał, że Polska przygotowuje kolejne zamówienie na samoloty MiG-29, czołgi i artylerię z dostawą na Ukrainę.

READ  Budimex wygrywa kontrakt na budowę nowej linii tramwajowej w Polsce

Powiedział, że Warszawa „będzie następna”, jeśli Kreml wygra wojnę. Morawiecki powiedział, że NATO jest kluczem do tego, aby tak się nie stało. Podobnie jak Ukraina, „mamy coś jeszcze… determinację w obronie naszej wolności”.

„Jeśli stracimy Ukrainę, stracimy pokój na dziesięciolecia” – powiedział Morawisli. Ostrzegł, że pokonanie Kijowa otworzy również Chinom drzwi do ataku na Tajwan.

Moravecchi opisał stosunki między Moskwą a Pekinem jako „klucz do przyszłości świata”, ponieważ oba kraje agresywnie walczą lub grożą swoim sąsiadom, jeśli nie spełnią ich żądań dotyczących ziemi i handlu.

„Europa Środkowo-Wschodnia może być siłą napędową” ożywienia NATO oraz odbudowy porządku i stabilności w miarę zbliżania się Chin i Rosji. „Chcemy być czynnikiem łączącym” w NATO, powiedział, pozostawiając otwarte drzwi dla członkostwa Kijowa w NATO i Unii Europejskiej.

Wezwał Stany Zjednoczone do ujawnienia nowego Planu Marshalla dla Ukrainy i Europy, aby potwierdzić swoje zaangażowanie i promować bliższe więzi gospodarcze i militarne, tak jak zrobił to Waszyngton po drugiej wojnie światowej w Europie.

Morawiecki powiedział, że Polska wydaje 4 proc. swojego PKB na bezpieczeństwo, modernizację swoich sił zbrojnych za pomocą czołgów M1A1, zamawianie F-35 Lightning II Strike Fighters, przyjmowanie nowych F-22 oraz wprowadzanie systemów obrony powietrznej i pocisków dalekiego zasięgu. Ustanowił także bazę garnizonową dla rotujących sił amerykańskich.

Morawiecki powiedział, że Warszawa również zwraca się w stronę energetyki jądrowej, aby zdystansować się od zależności od Moskwy w zakresie gazu ziemnego i ropy naftowej. Aby zmodernizować swoją infrastrukturę cyfrową, Polska współpracuje z Microsoftem i Google.