Parlament Europejski oficjalnie zatwierdził we wtorek (18 maja) fundusz Unii Europejskiej w wysokości miliardów euro, aby wesprzeć kraje w zakończeniu ich przemysłu paliw kopalnych w ramach dążenia Europy do walki ze zmianami klimatycznymi.
Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (JTF) o wartości 17,5 miliarda euro łączy środki pieniężne z budżetu Unii Europejskiej i funduszu naprawczego z COVID-19.
Wesprze społeczności najbardziej dotknięte planami zamknięcia sektorów węgla, torfu i łupków bitumicznych lub innych wysokoemisyjnych gałęzi przemysłu i zastąpi je przemysłem niskoemisyjnym i miejscami pracy – zmiana postrzegana jako klucz do osiągnięcia celu Unii Europejskiej wyeliminowania emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 r.
Prawodawcy w Unii Europejskiej zatwierdzili fundusz 615 głosami za, 35 przeciw i 46 wstrzymujących się. FST potrzebuje ostatecznego zatwierdzenia ze strony 27 krajów UE, co ma nastąpić w czerwcu, ale jest to formalna procedura i nie zmieni żadnych szczegółów.
Głosowanie było ważnym krokiem w kierunku zapewnienia, że przejście do neutralności klimatycznej będzie sprawiedliwe społecznie i zapewni regionom węglowym potencjał na nową przyszłość – powiedział bawarski parlamentarzysta Henrik Hahn, sprawozdawca komisji ekonomicznej ds. Funduszu.
„Equitable Transition Fund może w dużym stopniu przyczynić się do przejścia do społeczeństwa neutralnego dla klimatu, co stanowi pilne wyzwanie i szansę na zbudowanie lepszej przyszłości dla wszystkich” – dodał.
„JTF jest kluczowym narzędziem zapewniającym przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu w sprawiedliwy sposób, nie pozostawiając nikogo w tyle” – powiedział w poniedziałek grecki prawodawca Manolis Kefalogiannis, główny ustawodawca funduszu w parlamencie.
Jednak podczas gdy niemiecki prawodawca Partii Zielonych, Niklas Niñas, pochwalił warunki funduszu, którego nie można przeznaczyć na energię jądrową lub paliwa kopalne, w tym gaz ziemny, powiedział, że nie może zapewnić odpowiedniego wsparcia potrzebującym obszarom.
Kraje Unii Europejskiej odrzuciły wnioski Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego o zwiększenie tej kwoty. Jest za mały, powiedział Niklas.
Polska, która zatrudnia ponad połowę z około 230 000 osób zatrudnionych w przemyśle węglowym w Europie, jest na drugim miejscu, za Niemcami i Rumunią, z których oba są domem dla regionów górniczych.
Aby uzyskać dostęp do funduszy, okręgi muszą przedłożyć plany szczegółowo opisujące, w jaki sposób zamierzają zarządzać zamykaniem kopalń i przekwalifikowywać pracowników. Plany te muszą być przyjazne dla klimatu, a środki finansowe nie mogą iść na węgiel i ropę, zamknięcie lub budowę elektrowni jądrowych.
Kraje Unii Europejskiej, które nie przystąpiły do neutralności klimatycznej do 2050 r. – zwłaszcza Polska – otrzymają tylko połowę tych pieniędzy.
Jeden region Polski może całkowicie stracić pieniądze. Komisja Europejska ostrzegła Polskę, że jej plan przedłużenia żywotności kopalni Toro do 2044 r. Może kosztować region udział w funduszu.
More Stories
Czy należy Ci się odszkodowanie po wyroku sądu w sprawie finansowania samochodu? | Sektor finansowy
Regulowane opłaty kolejowe w Anglii wzrosną o 4,6%, aby pokonać inflację w 2025 r. | Ceny kolei
Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, odważnie twierdzi, że będzie to ogromne wyzwanie dla Optimusa