Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Poziom wykształcenia i uszkodzenie mózgu związane z otępieniem czołowo-skroniowym

Poziom wykształcenia i uszkodzenie mózgu związane z otępieniem czołowo-skroniowym

Dwa ostatnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii pokazują, że wykształcenie i wcześniejsze urazy mózgu potencjalnie wpływają na ryzyko otępienia czołowo-skroniowego.

Otępienie czołowo-skroniowe (FTD) jest jedną z najczęstszych przyczyn otępienia u osób w wieku produkcyjnym. Zaburzenia ze spektrum FTD, w zależności od podtypu, mają znaczący wpływ na zachowanie, funkcje językowe i przetwarzanie poznawcze. Uważa się, że kilka mutacji genetycznych przyczynia się do tych zaburzeń, ale niegenetyczne, a zatem możliwe do uniknięcia czynniki ryzyka pozostają nieznane i rzadko były badane.

Według ostatnich badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii, pacjenci z otępieniem czołowo-skroniowym byli przeciętnie gorzej wykształceni niż pacjenci z chorobą Alzheimera. Ponadto pacjenci z FTD, którzy nie byli nosicielami mutacji genu powodującego chorobę, byli mniej wykształceni i mieli większą częstość występowania chorób serca niż pacjenci z FTD, którzy byli nosicielami mutacji. Naukowcy wykorzystali obszerne dane od ponad 1000 pacjentów, w tym pacjentów z Finlandii i Włoch, z reprezentowanymi wszystkimi najczęstszymi podtypami FTD. Oprócz pacjentów z FTD i pacjentów z chorobą Alzheimera badanie obejmowało grupę kontrolną, u której nie zdiagnozowano żadnej choroby neurodegeneracyjnej. Wyniki podano w Annals of Clinical and Editorial Neuroscience. Na podstawie przeprowadzonych badań wynika, że ​​pacjenci z różnymi podtypami spektrum FTD oraz chorzy zarówno na choroby dziedziczne, jak i niedziedziczne różnią się kilkoma czynnikami ryzyka.

Drugie badanie wykazało, że wcześniejsze urazowe uszkodzenie mózgu może zwiększać ryzyko FTD, zwłaszcza u pacjentów, którzy nie byli nosicielami mutacji genu przyczynowego. Ponadto wydaje się, że pacjenci, którzy przeżyli uraz głowy, średnio rozwinęli FTD wcześniej niż inni. Naukowcy porównali fińskich pacjentów z FTD z pacjentami z chorobą Alzheimera oraz ze zdrowymi osobami z grupy kontrolnej. Wyniki podano w Dziennik choroby Alzheimera.

„Te odkrycia dają lepsze zrozumienie mechanizmów choroby i być może w przyszłości szansę na zapobieganie otępieniu czołowo-skroniowemu” – mówi doktorant i główny autor obu artykułów. Helmy Sobela z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.

READ  Po wyeliminowaniu epidemii w Wiktorii złagodzono ograniczenia dotyczące ptasiej grypy

Oba badania prowadził profesor nadzwyczajny Eno Solge Grupa badawcza w ramach konsorcjum FinFTD. Partnerami byli Uniwersytet w Oulu i Uniwersytet w Brescii.

Bibliografia: Soppela H, Krüger J, Hartikainen P, et al. Urazowe uszkodzenie mózgu jest związane z wczesnym początkiem okresowego otępienia czołowo-skroniowego. Choroba Alzheimera J. Opublikowano w Internecie 9 listopada 2022 r. Doi:10.3233 / JAD-220545

Soppela H, Katisko K, Gadola Y i in. Możliwe modyfikowalne czynniki ryzyka w rodzinnym i przerywanym otępieniu czołowo-skroniowym. Annals of Clinical and Editorial Neuroscience. 2022; 9 (8): 1195-1205. doi:10.1002/acn3.51619.005