Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Powodzie w Pakistanie noszą wszelkie znamiona katastrofy spowodowanej zmianami klimatycznymi

Powodzie w Pakistanie noszą wszelkie znamiona katastrofy spowodowanej zmianami klimatycznymi

wyjaśniono: Znane elementy ocieplającego się świata były obecne: Upalne temperatury, cieplejsze powietrze zatrzymuje więcej wilgoci, a trudna pogoda staje się bardziej brutalnaTopniejące lodowce i ludzie żyjący w nieszczęściu i biedzie. Zebrali się w bezbronnym Pakistanie, by powodować nieustające deszcze i śmiertelne powodzie.

Flood ma wszystkie cechy charakterystyczne Katastrofa spowodowana zmianami klimatycznymiAle jest za wcześnie, aby oficjalnie obwiniać globalne ocieplenie, kilku naukowców powiedziało Associated Press. Zdarzyło się to w kraju, który nie przyczynił się zbytnio do wzrostu temperatury, ale był nieustannie niszczony, podobnie jak nieustający deszcz.

W tym roku Pakistan otrzymał najwyższe opady od co najmniej trzech dekad. „Ekstremalne zjawiska pogodowe w regionie stają się coraz częstsze i Pakistan nie jest wyjątkiem” – powiedział Abid Qayyum Soliri, dyrektor wykonawczy Instytutu Polityki Zrównoważonego Rozwoju i członek pakistańskiej Rady ds. Zmian Klimatu.

Minister Klimatu Pakistanu? „To była katastrofa o bezprecedensowych rozmiarach” – powiedziała Sherry Rehman.

Czytaj więcej:
* Wielka susza i wielka powódź jednocześnie
* Zniszczony przez monsun Pakistan osiągnął „punkt zerowy” w nieustającej serii katastrof pogodowych
* Niszczycielskie powodzie od połowy czerwca zabiły w Pakistanie ponad 900 osób
* Najlepsi klimatolodzy twierdzą, że świat wkracza w strefę zagrożenia klimatycznego

Pakistan „jest uważany za ósmy kraj najbardziej podatny na zmiany klimatyczne” – powiedział Mosheen Hafeez, klimatolog z Lahore z Międzynarodowego Instytutu Gospodarki Wodnej. Naukowcy wielokrotnie ostrzegali, że deszcz, upał i topnienie lodowców są czynnikami zmiany klimatu.

Chociaż naukowcy wskazują na te klasyczne „odciski palców” zmian klimatu, nie ukończyli jeszcze skomplikowanych obliczeń porównujących to, co wydarzyło się w Pakistanie, z tym, co wydarzyłoby się na świecie bez ocieplenia. To badanie, oczekiwane za kilka tygodni, formalnie określi, w jakim stopniu zmiany klimatyczne są czynnikiem, jeśli w ogóle.

„Niedawne powodzie w Pakistanie są w rzeczywistości wynikiem katastrofy klimatycznej… która nadchodzi bardzo duża”, powiedział Anjal Prakash, dyrektor ds. badań w indyjskim Bharti Institute for Public Policy. „Rodzaj ciągłego deszczu, który się zdarzał… był bezprecedensowy”.

READ  Premier otrzymał tytuł naczelnika na Samoa – FBC News

Minister ds. Klimatu Pakistanu Rehman powiedział, że Pakistan jest przyzwyczajony do monsunów i ulewnych deszczów, ale „spodziewamy się, że będą się one rozprzestrzeniać, zwykle w okresie trzech lub dwóch miesięcy”.

Pakistańscy mężczyźni otrzymują żywność rozprowadzaną przez siły armii pakistańskiej na zalanym terenie w Rajanpur.

Asim Tanweer/AFP

Pakistańscy mężczyźni otrzymują żywność rozprowadzaną przez siły armii pakistańskiej na zalanym terenie w Rajanpur.

Powiedziała, że ​​zwykle są przerwy i nie pada dużo – w ciągu jednego dnia spadło o 37,5 cm, prawie trzykrotnie więcej niż średnia krajowa w ciągu ostatnich trzech dekad. „To też nie trwało długo… Minęło osiem tygodni i powiedziano nam, że we wrześniu możemy zobaczyć kolejny ulewny deszcz”.

„Wyraźnie wpływa to na zmianę klimatu” – powiedziała Jennifer Francis, klimatolog z Woodwell Climate Research Center w Massachusetts.

Hafeez powiedział, że średnia opadów wzrosła o 400% na obszarach takich jak Beludżystan i Sindh, co doprowadziło do poważnych powodzi. Przerwano co najmniej 20 zapór.

Upał był ostry jak deszcz. W maju Pakistan konsekwentnie doświadczał temperatur powyżej 45°C. Ekstremalne temperatury powyżej 50 stopni Celsjusza odnotowano w miejscach takich jak Jacobabad i Dadu.

Po uratowaniu swojego zalanego domu w Jafarabadzie mieszkaniec wioski używa szopek, aby ocalić przedmioty użytkowe.

Zahid Hussain / AFP

Po uratowaniu swojego zalanego domu w Jafarabadzie mieszkaniec wioski używa szopek, aby ocalić przedmioty użytkowe.

Cieplejsze powietrze zatrzymuje więcej wilgoci – o około 7% więcej na stopień Celsjusza – i ostatecznie spada, w tym przypadku w przypadku ulewnych deszczy.

„Poważne ulewy stają się coraz bardziej intensywne” – powiedział Michael Oppenheimer, klimatolog z Princeton University. Powiedział, że góry, podobnie jak te w Pakistanie, pomagają pozbyć się nadmiaru wilgoci, gdy przechodzą chmury.

Zamiast po prostu płynących rzek wezbranych przez nadmierne deszcze, Pakistan doświadcza innego źródła gwałtownych powodzi: intensywne upały przyspieszają długotrwałe topnienie lodowców, a następnie wody z Himalajów przyspieszają do Pakistanu w niebezpiecznym zjawisku zwanym polodowcowymi powodziami jezior.

„Mamy największą liczbę lodowców poza regionem polarnym i to nas dotyka” – powiedział Rahman. „Zamiast zachować ich majestat i zachować go dla potomności i natury. Widzimy ich więdnięcie”.

READ  Nie ma co się poddawać - Fiji First mówi, że wybory mogą być rozstrzygane tylko w parlamencie

Nie wszystkim problemem są zmiany klimatyczne.

W 2010 roku Pakistan doświadczył podobnych powodzi i zniszczeń, w których zginęło prawie 2000 osób. Ale Soleri z Krajowej Rady ds. Zmian Klimatu powiedział, że rząd nie wdrożył planów zapobiegania przyszłym powodziom poprzez zapobieganie budowie i domom na obszarach zagrożonych powodziami i dorzeczach.

Rodziny siedzą w pobliżu swojej posiadłości otoczonej wodami powodziowymi w Sohbat Pur w mieście Jafarabad.

Zahid Hussain / AFP

Rodziny siedzą w pobliżu swojej posiadłości otoczonej wodami powodziowymi w Sohbat Pur w mieście Jafarabad.

Naukowcy i urzędnicy twierdzą, że katastrofa dotknęła biedny kraj, który w stosunkowo niewielkim stopniu przyczynił się do globalnego problemu klimatycznego. Od 1959 roku Pakistan uwolnił około 0,4% dwutlenku węgla sekwestrowanego przez ciepło, w porównaniu z 21,5% ze Stanów Zjednoczonych i 16,4% z Chin.

„Kraje te rozwinęły się lub stały się bogate dzięki paliwom kopalnym i to jest naprawdę problem” – powiedział Rahman. Będą musieli podjąć krytyczną decyzję, że świat zbliża się do punktu bez powrotu. Doszliśmy już do tego punktu ze względu na nasze położenie geograficzne”.