Sprawa Vignette
„Pan Smith” to 58-letni mężczyzna rasy kaukaskiej z historią choroby afektywnej dwubiegunowej typu I. Jego ostatni epizod dotyczył depresji bez cech psychotycznych. Początek jego choroby był po czterdziestce. Po drugim dużym epizodzie depresyjnym w wieku 52 lat zdał sobie sprawę, że przez ostatnią dekadę doświadczał epizodów maniakalnych. Obecnie jest stabilny na litie.
Pan Smith poinformował, że ma przyrodnie rodzeństwo z historią hospitalizacji z powodu depresji, chociaż nie ma innych znanych krewnych z chorobą afektywną dwubiegunową. Jego historia rozwojowa była znacząca dla przedwczesnego porodu około 29 do 30 tygodnia ciąży, a jego waga urodzeniowa wynosiła nieco ponad 2000 gramów. Podczas wizyty ambulatoryjnej zapytał, czy jego historia rozwojowa przyczyniła się do jego choroby afektywnej dwubiegunowej. Jako jego psychiatra, jak reagujesz?
Istnieją pewne dowody na to, że czynniki prenatalne i okołoporodowe są związane z ryzykiem choroby afektywnej dwubiegunowej, w tym przedwczesnego porodu.1-3 Jednak wyniki dotyczące innych czynników, w tym planowego cięcia cesarskiego, małego wieku ciążowego (SGA) i małego obwodu głowy, są mieszane.3 Podobnie niejasny jest wpływ powikłań ciąży, takich jak cukrzyca ciążowa i stan przedrzucawkowy. We wcześniejszych badaniach stosowano punktację dla powikłań położniczych,4,5 które nie pozwalają na wnioskowanie o konkretnych indywidualnych czynnikach ryzyka.
Bieżące badanie
piwo i koledzy6 Szwedzkie rejestry populacji wykorzystano do zbadania, czy cechy noworodków były związane z ryzykiem choroby afektywnej dwubiegunowej w ogólnokrajowej kohorcie. Ocenili, czy podstawowe przyczyny porodu przedwczesnego i SGA są związane z chorobą afektywną dwubiegunową u potomstwa. Przeprowadzili również zagnieżdżone porównania kontrolowane przez rodzeństwo, aby uwzględnić szczątkowe zakłócenia spowodowane niezmienionymi wspólnymi (genetycznymi i środowiskowymi) rodzinnymi czynnikami ryzyka.
Autorzy przeprowadzili populacyjne badanie kohortowe wśród żyjących niezamężnych dzieci urodzonych w 22 tygodniu ciąży w latach 1983-2004 w szwedzkim medycznym rejestrze urodzeń. Dane te zostały nałożone na Krajowy Rejestr Pacjentów, który zawiera diagnozy wypisów ze szpitali od 1987 r. i wizyt ambulatoryjnych od 2001 r. Choroba afektywna dwubiegunowa została zdefiniowana przez rozpoznanie ICD-9 lub ICD-10 co najmniej dwukrotnie przy różnych okazjach.
Podstawowymi cechami interesujących noworodków były wiek ciążowy w chwili urodzenia, masa urodzeniowa w wieku ciążowym, obwód głowy w wieku ciążowym i sposób porodu. Wtórne powikłania ciąży obejmowały cukrzycę ciążową, stan przedrzucawkowy i odklejenie łożyska.
Wiek ciążowy określano głównie za pomocą ultrasonografii w drugim trymestrze ciąży (65%) lub LMP (32%). Poród został sklasyfikowany jako poród o czasie (42 tygodnie), o czasie (37 do 41 tygodni), umiarkowanie przedwczesny (32 do 36 tygodni), bardzo przedwczesny (29 do 31 tygodni) lub skrajnie przedwczesny (22 do 27 tygodni). SGA Zdefiniowano ją jako masę urodzeniową dla wieku ciążowego <3 percentyla.
Współzmienne obejmowały wiek matki w chwili urodzenia, kraj urodzenia, wykształcenie matki, liczbę porodów, wzrost matki, wskaźnik masy ciała (BMI) we wczesnej ciąży, palenie tytoniu, infekcję matki, wiek ojca w chwili urodzenia, chorobę afektywną dwubiegunową ojca i inne zaburzenia psychiczne rodziców.
Członkowie kohorty byli obserwowani od 13 roku życia do rozpoznania choroby afektywnej dwubiegunowej, emigracji, śmierci lub do 31 grudnia 2017 r. Ryzyko choroby afektywnej dwubiegunowej oszacowano do wieku 25 lat, stosując modele proporcjonalnego hazardu Coxa, które zostały skorygowane o potencjalne czynniki zakłócające. Pełne rodzeństwo w grupie zostało zidentyfikowane za pomocą rejestru generowania multipleksów. Porównania rodzeństwa zostały przeanalizowane przy użyciu warstwowych modeli Coxa, w których każda rodzina była warstwą, z uwzględnieniem potencjalnych czynników zakłócających.
Ogólna kohorta składała się z 2 059 578 dzieci, z czego u 14 998 zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową w średnim wieku 25 lat (0,75%). Ryzyko choroby afektywnej dwubiegunowej wzrasta wraz z wiekiem matki i ojca, wskaźnikiem masy ciała, paleniem tytoniu i infekcjami podczas ciąży, chorobą afektywną dwubiegunową rodziców lub innymi zaburzeniami psychicznymi oraz toksycznością dla noworodków i zmniejsza się wraz z liczbą porodów u matki. Pełna grupa rodzeństwa składała się z 1 467 819 pełnego rodzeństwa z 640 321 rodzin i 10 008 przypadków choroby afektywnej dwubiegunowej.
W obu grupach cukrzyca ciążowa, odklejenie łożyska, wiek ciążowy 31 tygodni, SGA (współczynnik ryzyka [HR] 1,68 w grupie rodzeństwa), poród przedwczesny i poród przez cesarskie cięcie (HR 1,58 w grupie ogólnej) wiązały się ze zwiększonym ryzykiem choroby afektywnej dwubiegunowej. W grupie rodzeństwa, w porównaniu z 37 tygodniem ciąży, częstość akcji serca dla choroby afektywnej dwubiegunowej w 31, 28 i 22 tygodniu ciąży wynosiła odpowiednio 1,31, 2,09 i 5,74.
Wnioski z badania
Autorzy doszli do wniosku, że w ogólnokrajowym badaniu kohortowym obejmującym ponad 2,1 miliona osób spontaniczny poród przedwczesny, cięcie cesarskie i SGA wiązały się ze zwiększonym ryzykiem choroby afektywnej dwubiegunowej u potomstwa. Natomiast ani obwód głowy, ani żadne powikłania ciąży nie były związane z chorobą afektywną dwubiegunową.
Mocne strony badania obejmowały zastosowanie zatwierdzonego algorytmu do identyfikacji choroby afektywnej dwubiegunowej,7 Projekt oparty na populacji z ogólnokrajowymi rejestrami, korzystanie z grup kontrolowanych przez rodzeństwo. Ograniczenia badania obejmowały względną heterogeniczność socjodemograficzną populacji szwedzkiej, potencjalne uprzedzenia w grupie rodzeństwa oraz brak danych dotyczących choroby afektywnej dwubiegunowej typu I w porównaniu z chorobą afektywną dwubiegunową typu II.
dolna linia
Specyficzne cechy noworodków, w tym poród przedwczesny, cięcie cesarskie i SGA – ale nie powikłania ciąży – są związane z ryzykiem wystąpienia choroby afektywnej dwubiegunowej u potomstwa. Odkrycia są istotne dla neurorozwojowej roli w etiologii choroby afektywnej dwubiegunowej.
Dr Miller Profesor w Katedrze Psychiatrii i Zachowań Zdrowotnych na Uniwersytecie Augusta w Augusta, Georgia. Jest członkiem kolegium redakcyjnego i pełni funkcję przewodniczącego działu schizofrenii Czasy Psychiatryczne®. Autor informuje, że otrzymuje wsparcie badawcze od Uniwersytetu Augusta, Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego i Stanley Institute of Medical Research.
Bibliografia
1. Nosarti C, Reichenberg A, Murray RM i in. Przedwczesny poród a zaburzenia psychiczne w życiu młodych ludzi. Psychiatria Arch Gen. 2012; 69 (6): E1-E8.
2. Øgendahl BK, Agerbo E, Byrne M, et al. Wskaźniki wzrostu płodu i choroby afektywnej dwubiegunowej: badanie oparte na duńskim rejestrze krajowym. Psychol Med. 2006; 36 (9): 1219-1224.
3. Chudal R, Sourander A, Polo-Kantola P i in. Czynniki okołoporodowe i ryzyko rozwoju choroby afektywnej dwubiegunowej w Finlandii. J wpływa na Disord. 2014; 155: 75-80.
4. Kinney DK, Yurgelun-Todd DA, Levy DL i in. Powikłania porodowe u pacjentek z chorobą afektywną dwubiegunową i ich rodzeństwa. Res Psychiatria. 1993; 48 (1): 47-56.
5. Kinney DK, Yurgelun-Todd DA, Tohen M, Tramer S. Powikłania przed- i okołoporodowe oraz ryzyko choroby afektywnej dwubiegunowej: badanie retrospektywne. J wpływa na Disord. 1998; 50 (2-3): 117-124.
6. Beer RJ, Cnattingius S, Susser ES, Villamor E. Związki powikłań ciąży i cech noworodków z chorobą afektywną dwubiegunową u potomstwa: ogólnopolskie badania kohortowe i badania kontrolowane przez rodzeństwo.. zaburzenie afektywne dwubiegunowe. 2023; 25 (4): 312-322.
7. Sellgren C, Landén M, Lichtenstein P i in. Ważność diagnoz wypisu ze szpitala w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej: przegląd dokumentacji i wielu powiązań rejestrów w Szwecji. Acta Psychiatric Scand. 2011; 124 (6): 447-453.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków