Według analizy Unia Europejska zużyła tej zimy mniej węgla podczas kryzysu energetycznego niż w poprzednich latach, rozwiewając obawy, że zużycie bardziej zanieczyszczających paliw kopalnych może wzrosnąć, ponieważ kraje starają się znaleźć zamienniki dla utraconych dostaw rosyjskiego gazu.
Z badania przeprowadzonego przez Ember Energy Research Center wynika, że między październikiem 2022 a marcem 2023 produkcja węgla spadła o 27 TWh, czyli prawie 11 proc. . .
Zasoby energii odnawialnej również gwałtownie wzrosły, a produkcja energii wiatrowej, słonecznej i wodnej po raz pierwszy wyprzedziła produkcję paliw kopalnych, zapewniając 40 procent wszystkich dostaw energii elektrycznej. Financial Times sprawdził ustalenia Ember z Międzynarodową Agencją Energetyczną, która stwierdziła, że są one ściśle zgodne ze wstępną analizą produkcji energii elektrycznej w Europie w okresie zimowym.
Badanie pokazuje, że obawy o gwałtowny wzrost zużycia węgla w europejskim miksie energetycznym są przesadzone, pomimo najgorszego kryzysu energetycznego na kontynencie od 40 lat po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę.
Podczas gdy Rosja ograniczyła dostawy gazu do Europy i udało jej się podnieść ceny energii dla konsumentów do rekordowych poziomów, zmuszanie rządów do renowacji starzejących się elektrowni węglowych, aby zapewnić, że światła w końcu pozostaną włączone, nie doprowadziło do wzrostu zużycia.
„Ponieważ Europa z powodzeniem przetrwała drugą stronę tej zimy i uniknęła poważnych zakłóceń w dostawach, jasne jest, że groźba powrotu węgla się nie zmaterializowała” – stwierdzili analitycy Ember w raporcie.
„Wraz ze spadkiem produkcji paliw kopalnych emisje z sektora energetycznego UE w okresie zimowym były najniższe w historii”.
Jednak Ember ostrzegł, że łagodna zima pomogła Europie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną do ogrzewania i nie ma gwarancji takiej pogody następnej zimy. Firmy i gospodarstwa domowe również bardzo ucierpiały z powodu wysokich cen, które zmusiły je do ograniczenia konsumpcji.
Całkowite zużycie energii elektrycznej w okresie od października do marca spadło o 94 terawatogodziny, czyli o 7 procent, w porównaniu z tym samym okresem zimą 2021/22.
„Dla wielu ludzi była to naprawdę ciężka zima z wyjątkowo wysokimi cenami i nie powinniśmy o tym zapominać” – powiedziała Harriet Fox, analityk Ember.
„Ale nie możemy w ten sam sposób liczyć na nadchodzącą zimę, a Europa musi podjąć działania już teraz – w tym kontynuować naciski na środki efektywności energetycznej i przyspieszyć wprowadzanie odnawialnych źródeł energii”.
Spadek cen węgla nie był jednakowy w całej Unii Europejskiej. Niemcy i Polska odnotowały największe roczne spadki zużycia węgla, ale trzy kraje – Włochy, Finlandia i Węgry – odnotowały wzrost. Według Ember zużycie węgla we Włoszech wzrosło o ponad jedną czwartą.
Wytwarzanie energii jądrowej również gwałtownie spadło z powodu problemów konserwacyjnych we flocie francuskich elektrowni.
Fox powiedział, że długoterminową korzyścią z kryzysu energetycznego jest to, że kraje nabierają większej pewności co do zdolności czystszych form energii, w tym odnawialnych źródeł energii, do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw.
Produkcja wiatrowa i słoneczna wzrosła o 18 TWh rok do roku w miesiącach zimowych, co stanowi wzrost o 6 procent, przy podobnych ilościach potencjalnie dodanych do sieci w ciągu następnych 12 miesięcy.
„Ludzie spojrzą wstecz na lata 2022 i 2023 i zobaczą, kiedy odnawialne źródła energii naprawdę zaczęły latać” – powiedział Fox. „Rządy zaczynają dostrzegać fakt, że nie możemy polegać na paliwach kopalnych i że odnawialne źródła energii mogą stanowić większość naszego systemu energetycznego”.
kapitał klimatyczny
Miejsce, w którym zmiana klimatu spotyka się z biznesem, rynkami i polityką. Dowiedz się o relacjach Financial Times tutaj.
Ciekawi Cię zobowiązanie Financial Times w zakresie zrównoważonego rozwoju środowiska? Dowiedz się więcej o naszych celach opartych na nauce tutaj
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: Bank Anglii wkrótce ujawni swoją kolejną decyzję
Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu
BlackRock i Microsoft planują fundusz o wartości 30 miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji