Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polskie środowisko filmowe wznawia protest w sprawie realizacji praw własności w Internecie

Warszawa: W liście otwartym wysłanym do polskiego premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiciele polskiego środowiska filmowego protestują przeciwko wypowiedziom ministra cyfryzacji Janusza Czczyńskiego, który w dwóch wywiadach zaprzeczył, jakoby jego ministerstwo uniemożliwiło uchwalenie nowelizacji ustawy. Prawo autorskie i prawa pokrewne, które zapewnia filmowcom tantiemy z Internetu.

„Rażące zatajenie prawa przez Ministra Cyfryzacji jest faktem. Jest to absolutnie oburzające, ponieważ nowelizacja implementuje unijną Dyrektywę o prawie autorskim na Jednolitym Rynku Cyfrowym, którą Polska zobowiązała się przyjąć do czerwca 2021 r.” – czytamy w liście otwartym .

Polskie środowisko filmowe uważa, że ​​„swoimi działaniami minister Czyński nawołuje do łamania obowiązującego w Polsce prawa”, ponieważ „ciągle powtarza, że ​​jego działania są spowodowane„ obawą przed wysokimi cenami na cyfrowe dobra kultury” (… ), chociaż „analiza cen Abonamenty w serwisach streamingowych w Europie i na świecie wyraźnie pokazują, że w krajach, w których obowiązują lub niedawno wprowadzono prawnie gwarantowane tantiemy dla twórców, nie doszło do podwyżek cen abonamentów z tego powodu”.

Ponadto „minister Szyszczyński milczy o tym, że z powodu ponad dwuletniego opóźnienia we wdrażaniu dyrektywy, Polska będzie musiała zapłacić bardzo wysokie kary”.

14 czerwca 2023 scenarzyści polskiego filmu m.in Gildia Scenarzystów Polskich I scenarzyści krążą Stowarzyszenie Filmowców Polskichzorganizował zjednoczony protest, domagając się zastosowania tantiem internetowych jako sprawiedliwego standardu wynagrodzenia za twórczy wkład w dystrybucję filmów online.

Pokaz, wspierany przez wielu profesjonalistów z branży filmowej, w tym reżyserów i aktorów, został dobrze przyjęty Stowarzyszenie Filmowców Polskich Związek Autorów i Producentów Dzieł Audiowizualnych (SFP Zappa), mającą na celu naciskanie na wdrożenie dyrektywy w sprawie równości w Internecie i zwrócenie uwagi na toczącą się walkę o godziwą rekompensatę za twórczy wkład w filmy rozpowszechniane online.

Kliknij tutaj, aby przeczytać list Polskiego Towarzystwa Filmowego.