Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polskie firmy wobec szoku energetycznego w 2022 roku |  raport

Polskie firmy wobec szoku energetycznego w 2022 roku | raport

Streszczenie wykonawcze

Ze względu na uzależnienie od energii z Rosji i strukturę bilansów energetycznych szok energetyczny to przede wszystkim problem gazowy dla Unii Europejskiej i węglowy dla Polski.

Wzrost cen energii na rynkach hurtowych przyczynił się do znacznego wzrostu cen dla producentów i konsumentów, ale nie przechodzi to automatycznie. Rozciąga się w czasie. Ceny producenta uzależnione są od dotychczasowych umów, warunków konkurencyjnych oraz substytucji nośników energii. Przerzucanie wyższych kosztów na użytkownika końcowego zależy zarówno od popytu, jak i polityki fiskalnej. Duży wpływ na ceny energii dla gospodarstw domowych mają decyzje rządu (np. Tarcza Antyinflacyjna) oraz regulatora (opłata Urzędu Regulacji Energetyki).

Ceny energii elektrycznej dla konsumentów wzrosły średnio o około 5% w 2022 r., po wzroście o 12% w 2020 r. i 10% w 2021 r.

Nasza ankieta przeprowadzona wśród 300 małych i średnich firm pokazuje, że:

  • 70% firm obawia się o dostęp do energii w nadchodzącym sezonie grzewczym.
  • Ogólnie rzecz biorąc, firmy tylko częściowo przerzuciły wyższe koszty energii na kupujących i aktywnie ograniczają inne wydatki.
  • Wysokie ceny energii powodują wzrost zainteresowania małych i średnich firm inwestycjami w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii (OZE), zwłaszcza w przedsiębiorstwach przemysłowych.
  • Sama tarcza antyinflacyjna to za mało, ale trzeba ją utrzymać przynajmniej do końca 2023 roku.
  • Przedsiębiorstwa są nieco sceptycznie nastawione do skuteczności wsparcia polityki UE.
READ  Włochy i Polska sprzeciwiają się brukselsko-berlińskiej umowie dotyczącej e-paliw