Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski Tusk powrócił na linię frontu, przysięgając poprowadzić opozycję do zwycięstwa

Polski Tusk powrócił na linię frontu, przysięgając poprowadzić opozycję do zwycięstwa

Alan Sharlish i Anna Cooper

WARSZAWA (Reuters) – Były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powrócił w sobotę na pierwszy plan w polskiej polityce, stając się liderem głównej partii opozycyjnej, co wielu członków ma nadzieję, że ożywi jego słabnące fortuny.

Dla wielu członków liberalnej Platformy Obywatelskiej, którą założył Tusk, stawką jest nie mniej niż przyszłość Polski w UE.

Wybory, które mają się odbyć w 2023 r., określą, czy rządząca nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość będzie kontynuowała spory z Brukselą w kwestiach, w tym reform sądownictwa, które zdaniem Unii Europejskiej podważają niezawisłość sędziów i prawa osób LGBT.

„Platforma obywatelska jest niezbędna, jest potrzebna jako siła, a nie jako pamięć, aby wygrać walkę o przyszłość z PiS” – powiedział Tusk na konferencji Partii Pracy w Warszawie. „Nie ma szans na zwycięstwo bez Trybuny Obywatelskiej, a nasza historia nam to mówi”.

Ogłoszenie powrotu Tuska nastąpiło po rozmowach prowadzonych za zamkniętymi drzwiami nowego lidera, jego poprzednika Borysa Budki i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, również nominowanego na lidera.

Przewodniczący Rady Europejskiej w latach 2014-2019, Tusk pomógł przeprowadzić Unię Europejską przez burzliwy okres naznaczony Brexitem i kryzysem migracyjnym.

Pierwszy w historii postkomunistycznej Polski premier, który wygrał dwie kadencje, kierował PO w rządzie w latach 2007-2014.

W czasie globalnego kryzysu finansowego Polska za Tuska uniknęła recesji, ale rząd zaczął być postrzegany jako coraz bardziej odległy od problemów młodszych, mniej zamożnych Polaków. .

Po powrocie do polskiej polityki Tusk nadal będzie musiał zmierzyć się z tym problemem, ponieważ partia, która zdaniem niektórych analityków miała problemy z określeniem swojej agendy i nawiązaniem kontaktu z wyborcami spoza miejskich wyborców z klasy średniej, jest bliska rekordowo niskich wyników sondaży opinii .

„Największa partia opozycyjna przeżywa największy kryzys w swojej historii… Wielu wyborców, którzy nie lubią PiS, nie chce głosować na Partię Pracy” – powiedział Rafał Schoedorok, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

READ  Fani celtyccy śpiewają przeciwko rodzinie królewskiej podczas minuty oklasków dla królowej

Ostrożni wyborcy

PO, której sojusz cywilny obejmuje 126 posłów w polskim parlamencie przeciwko 230 członkom koalicji rządzącej, została zepchnięta na trzecie miejsce w sondażach przez katolickiego dziennikarza Szymona Holownię, partię Polska 2050, której centroprawicowy program odbił się echem wśród wielu głównych wyborców PO .

Ponadto wielu młodszych wyborców uważa stanowisko partii w kontrowersyjnych kwestiach, takich jak aborcja i prawa LGBT, za zbyt ostrożne.

„Po sześciu kolejnych przegranych wyborach na różnych poziomach wyborcy Partii Pracy stracili zaufanie do zdolności partii do rzucenia wyzwania PiS” – powiedział w notatce Andrios Torsa, doradca ds. Europy Środkowo-Wschodniej w firmie konsultingowej Teneo.

Oczekuje się, że Jarosław Kaczyński, wieloletni wróg Tuska, zostanie ponownie wybrany na szefa PiS w sobotę, ale ma własne problemy.

PiS dążył do utrzymania stabilności niedawno podzielonej koalicji Zjednoczonej Prawicy i mógłby wprowadzić pakiet polityk gospodarczych „Polski Deal”, który według niego podniesie standard życia większości Polaków. .

Ustawa Prawo i Sprawiedliwość doszła do władzy w 2015 roku dzięki hojnym deklaracjom dotyczącym wydatków socjalnych, które podniosły standard życia wielu Polaków, a teraz podkreśla, jak zmiany w polskim systemie podatkowym sprawią, że większość pracowników będzie miała większy dochód do dyspozycji.

Jednak krytycy z koalicji twierdzą, że zmiany karzą właścicieli małych firm i klasę średnią, a trzech członków PiS opuściło partię w zeszłym tygodniu w związku z nową walką wewnętrzną.

(Dodatkowe raporty Joanny Płosińskiej, Alana Sharlisha i Anny Cooper; Edytowanie przez Williama Mallarda i Davida Holmesa)