Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski minister sprawiedliwości powiedział, że Warszawa nie może zastosować się do orzeczenia sądu UE

Polski minister sprawiedliwości powiedział, że Warszawa nie może zastosować się do orzeczenia sądu UE

WARSZAWA (Reuters) – Polski minister sprawiedliwości powiedział w środę, że nie można zastosować się do orzeczenia największego sądu Unii Europejskiej, że nowy system dyscypliny sędziów w Polsce narusza prawo Unii Europejskiej i powinien zostać zawieszony.

Minister Zbigniew Sziobro powiedział, że orzeczenie unijnego sądu, że Polska powinna zawiesić swoją izbę dyscyplinarną w Sądzie Najwyższym jest „nielegalne w świetle polskiego i europejskiego prawa”.

Polska jest uwikłana w długotrwały spór z Unią Europejską o reformy sądownictwa, które krytycy twierdzą, że podważają niezawisłość sądownictwa. . Rządząca nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że zmiany są potrzebne, aby sądy działały wydajniej i usuwały pozostałości wpływów komunistycznych.

Komisja Europejska dała Polsce we wtorek czas do 16 sierpnia na monitorowanie orzeczenia ogłoszonego wcześniej w lipcu pod groźbą kary za nieprzestrzeganie.

W uwagach na konferencji Ziobro zaznaczył, że orzeczenie jest sprzeczne z polską konstytucją.

„W Polsce obowiązuje konstytucja i zasada legalności. W oparciu o te zasady nie ma możliwości wykonywania wyroków sądu luksemburskiego” – powiedział Ziobro.

Ziobro jest architektem szeroko zakrojonej reformy sądownictwa, która utworzyła Izbę Dyscyplinarną, posunięcie to zostało już potępione przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS) w Luksemburgu oraz władzę wykonawczą bloku z siedzibą w Brukseli, która działa jako strażnik prawa w 27 państwach członkowskich.

Spór może skutkować nałożeniem przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości wysokich kar na Warszawę lub inne kraje UE w celu zawieszenia finansowania. Polska ma otrzymać z bloku około 770 miliardów złotych (200 miliardów dolarów) do 2028 roku.

PiS zakwestionował prymat prawa europejskiego nad prawem krajowym, fundamentalną zasadę integracji europejskiej. Wywołało to ostrzeżenia, że ​​partia wycofuje się z Unii Europejskiej.

(Sprawozdawczość Anisska Bartichko, Redakcja Williama MacLeana)