Polska firma metalurgiczna KGHM Polska Miedź podpisała list intencyjny z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE) w sprawie współpracy przy projektach badawczo-rozwojowych oraz inicjatywach inwestycyjnych związanych z małymi reaktorami jądrowymi (SMR). Sygnatariusze omówią możliwości ewentualnego wspólnego udziału w realizacji projektów inwestycyjnych służących przyspieszeniu wdrożenia SMR.
W 2022 roku KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power na prace przygotowawcze, co stanowi pierwszy krok w procesie wdrażania technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy Kapitałowej KGHM. Celem jest uruchomienie pierwszej elektrowni NuScale VOYGR SMR w Polsce już w 2029 r. KGHM chce zbadać możliwość zastosowania technologii SMR w celu zmiany przeznaczenia lub zastąpienia istniejących elektrowni węglowych oraz dostarczania energii elektrycznej i cieplnej na potrzeby procesów przemysłowych. VOYGR będzie miał sześć bloków, każdy o mocy zainstalowanej 77 MW. Technologia SMR firmy NuScale została zatwierdzona przez amerykański Urząd Dozoru Jądrowego w sierpniu 2020 r.
W lipcu 2022 r. KGHM złożył do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii SMR firmy NuScale i wykonanie studium lokalizacyjnego. W kwietniu br. spółka złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wydanie wstępnej decyzji na budowę sześciu bloków VOYGR SMR w Polsce.
Współpraca KGHM i LSSE będzie obejmowała analizę dostępnych technologii dla SMR oraz poznanie najlepszych praktyk prowadzenia badań i pomiarów w celu określenia najlepszych warunków geologicznych i geotechnicznych dla lokalizacji SMR. Podejmowane będą również wspólne działania wspierające rozwój SMR w Polsce, w tym zmiany legislacyjne dotyczące publicznego finansowania takich projektów.
Celem jest udowodnienie, że SMR to „nie tylko wizja przyszłości, ale realna odpowiedź na potrzeby energetyczne dużych gałęzi przemysłu” – powiedział prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikut. Dodał, że współpraca z LSSE to krok w kierunku realizacji tego celu.
Energetyka jądrowa to niezależność energetyczna i niższe koszty dla KGHM – powiedział Mateusz Wodjko, wiceprezes KGHM ds. finansowych. Inwestycja w SMR pozwoli firmie na utrzymanie przewagi handlowej w skali globalnej. Wprowadzenie technologii energetyki jądrowej, opartej na małych jednostkach, wspiera również transformację energetyczną polskiej gospodarki.”
Prezes LESZ Przemysław Buzek powiedział: „Dostępna, bezpieczna, przyjazna dla środowiska i sprawdzona cenowo energia to nasz cel i wierzę, że w partnerstwie z KGHM można go osiągnąć jeszcze szybciej. Wzmacnia także przewagę konkurencyjną naszego subregionu jako nie tylko dobrego miejsca do inwestowania, ale także stabilnego, co jest szczególnie ważne dla biznesu. Wybraliśmy kierunek nowych technologii i stale go wdrażamy.
LSSE stara się przyciągnąć inwestorów do południowo-zachodniej Polski, w województwie dolnośląskim. Obecnie LSSE posiada 83 inwestorów z całego świata. W lipcu 2022 roku LSSE podpisała list intencyjny z amerykańskim deweloperem SMR Last Energy i polskim DB Energy na budowę elektrowni składającej się z 10 SMR o łącznej mocy 200 MW.
Zdjęcie: Przedstawiciele KGHM Polska Miedź i Legnicka SSE formalizują porozumienie o współpracy w zakresie projektów badawczo-rozwojowych oraz inicjatyw inwestycyjnych dotyczących małych i średnich przedsiębiorstw (dzięki uprzejmości LSSE)
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce