Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska żąda od Gazpromu 1,4 mld dolarów w sporze o przerwy w dostawach

Polska żąda od Gazpromu 1,4 mld dolarów w sporze o przerwy w dostawach

Polska dołączyła do kilku byłych europejskich klientów Gazpromu, którzy domagają się odszkodowania od rosyjskiego, kontrolowanego przez państwo giganta gazowego w związku z głębokimi przerwami w dostawach gazu, które miały miejsce w zeszłym roku, oraz niedostarczeniem gazu zgodnie z umowami.

Polski wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sassen powiedział, że Europol Gas – właściciel polskiej części gazociągu jamalskiego z Rosji – złożył pozew w wysokości 5,85 miliarda złotych (1,4 miliarda dolarów) do międzynarodowej izby arbitrażowej w Sztokholmie w Szwecji.

W rozmowie z polską telewizją TVP Sasin powiedział, że EuropolGas domaga się odszkodowania za wstrzymanie w ubiegłym roku tranzytu rosyjskiego gazu przez gazociąg jamalski do Niemiec.

Gaz przestał płynąć po tym, jak kontrolowany przez państwo polski producent ropy i gazu PGNiG – który został przejęty przez Grupę Orlen w listopadzie 2022 roku – odrzucił nowe rosyjskie warunki płatności w maju ubiegłego roku.

W odpowiedzi rosyjski rząd zakazał Gazpromowi przesyłania gazu przez Polskę.

Wezwanie arbitrażowe obejmuje również roszczenie w wysokości 850 mln zł związane ze sporem z 2010 r., który wybuchł, gdy Gazprom oskarżył Europolgas o zaniżanie płatności za przepływy tranzytowe, które Rosja wysyłała do Niemiec gazociągiem jamalskim w latach 2006-2009.

Kontynuacja artykułu pod reklamą

Spór miał zostać rozstrzygnięty poza sądem, gdy Polska zrezygnowała z żądania wyższej stawki tranzytowej.

W ramach tej ugody Polska zaakceptowała gwarancje Moskwy, że rosyjski gaz będzie płynął do Niemiec gazociągiem jamalskim do 2045 r.

Grupa Orlen i Gazprom posiadają po 48% udziałów w Europol Gaz, podczas gdy polska prywatna spółka Gas-Trading posiada pozostałe 4%.

W ubiegłym roku Polska zamroziła prawa udziałowców Gazpromu w Europolgaz po tym, jak rosyjska firma zagroziła wstrzymaniem dostaw gazu.

Spór utknął w martwym punkcie w maju 2022 r., kiedy Gazprom powiedział, że klienci w Polsce muszą zgodzić się na nowy plan płatności z dedykowanym rachunkiem bankowym otwartym w moskiewskim Gazprombanku w celu wymiany płatności w euro i dolarach amerykańskich na ruble.

READ  Grupa Nordex otrzymuje zamówienie o mocy 63 MW od OX2 w Polsce

Kreml wezwał do zmian po tym, jak Stany Zjednoczone i Europa nałożyły sankcje na Rosję oraz jej największe firmy i banki w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.

Przełącznik wyświetlacza

Gazociąg jamalski może dostarczać do Polski i Niemiec 33 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu rocznie, ale od momentu wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu działa w trybie rewersu.

Większość gazu importowanego z Polski w 2022 roku pochodziła z Zachodu, a nie z Rosji, w tym 3,4 mld m sześc. dostarczonych przez łączniki między Polską a Niemcami, co stanowiło ok. 25% całkowitego importu gazu przez Orlen.

Po odmowie dostaw gazu przez Gazprom Orlen stał się bardziej zależny od importu LNG.

W ubiegłym roku firma otrzymała ponad 6 miliardów metrów sześciennych przesyłek LNG, co stanowi około 43% całkowitego importu firmy. W 2021 roku dostawy LNG stanowią 24% całego importu gazu Orlen.