Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zacieśni relacje transatlantyckie podczas zbliżającej się prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – EURACTIV.pl

Polska zacieśni relacje transatlantyckie podczas zbliżającej się prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – EURACTIV.pl

Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział w poniedziałek, że Polska podczas swojej prezydencji w Radzie UE w 2025 roku chce skupić się na zacieśnianiu relacji UE ze Stanami Zjednoczonymi.

Podczas gdy Polska obchodziła 19. rocznicę przystąpienia do UE, Duda skorzystał z okazji, by omówić korzyści płynące z członkostwa tego kraju oraz doświadczenia, jakie Polska zdobyła jako państwo członkowskie. Potwierdził też, że jego kraj będzie przewodniczył pracom Rady Unii Europejskiej w pierwszym półroczu 2025 roku.

„Jednym z naszych głównych priorytetów dla Unii Europejskiej podczas naszej prezydencji jest zacieśnianie naszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, wzmacnianie relacji transatlantyckich” – powiedział prezydent podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie w dniu Poniedziałek. .

„Więcej USA w Europie, więcej UE w USA” – podsumował, dodając, że celem będzie rozwój współpracy UE z Waszyngtonem przede wszystkim w dziedzinie bezpieczeństwa i ekonomii.

Duda powiedział, że współpraca ze Stanami Zjednoczonymi jest dla UE głęboka, w tym budowanie wspólnego systemu bezpieczeństwa. Wśród przykładów udanej współpracy bloku ze Stanami Zjednoczonymi wymienił wspólne działania na rzecz Ukrainy, w tym obecność sił amerykańskich w Polsce i wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

Duda rozmawiał też o dalszym rozszerzeniu bloku na zbliżającą się prezydencję, w tym o przyszłym członkostwie w UE dla Ukrainy i Mołdawii, które określił jako „historyczny postulat”.

Powiedział, że Polska preferuje politykę otwartych drzwi prowadzoną przez Unię Europejską i dlatego skupi się na procesach akcesyjnych krajów Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej, podkreślając, że kraje te od ponad dziesięciu lat czekają na wstąpić do związku.

Polski prezydent powiedział: „Premier (Moravecki) i ja wiemy, co to znaczy czekać tak długo, chcieć stać się częścią wolnego Zachodu, którego częścią jesteśmy dzisiaj w sensie politycznym”.

Polska przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Łotwą, Litwą, Maltą i Słowacją na podstawie protokołów akcesyjnych podpisanych w 2003 r. w Atenach.

READ  Aldi planuje otworzyć 7 sklepów w Polsce we wrześniu

W okresie członkostwa w Unii Europejskiej Polska jak dotąd tylko raz sprawowała prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, a było to w drugiej połowie 2011 roku. Wśród priorytetów tej prezydencji jest dokończenie rozmów członkowskich z Chorwacją oraz układ stowarzyszeniowy z Ukrainą.

(Aleksandra Krzyszczuk | EURACTIV.pl)

Więcej na ten sam temat…