Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wznowi dyskusję w niedzielę, gdy konsumenci domagają się dodatkowego dnia na zakupy

Od 2018 r. w niedziele wprowadzono zakaz wykonywania wielu czynności związanych z handlem, jednak zdaniem ekspertów zmieniające się przyzwyczajenia konsumentów wskazują na potrzebę ponownego rozważenia tych przepisów.

reklama

Polska wznowiła dyskusję w niedzielę po wezwaniach konsumentów o dodatkowy dzień na załatwienie spraw.

Zgodnie z obowiązującym prawem w niedzielę zabrania się handlu i wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych, choć nie dotyczy to usług pocztowych, cukierni, lodziarni, stacji paliw płynnych, kwiaciarni, kiosków czy kawiarni.

Zakaz został wprowadzony przez były narodowo-konserwatywny rząd PiS w następstwie kampanii prowadzonej przez związek robotniczy „Solidarność” i Kościół katolicki.

Jednak nowa koalicja rządząca centrowej partii Polska 2050 i Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska zobowiązała się do zniesienia zakazu po zastąpieniu przez niego PiS w grudniu 2023 r.

Na początku tego roku do polskiego parlamentu trafił projekt ustawy o złagodzeniu ograniczeń i umożliwieniu robienia zakupów dwa razy w miesiącu. Zgodnie z propozycjami pracujący w niedzielę otrzymają podwójną pensję i dodatkowy dzień wolny.

Polski poseł na rok 2050 Ryszard Petro twierdzi, że poluzowanie handlu w niedzielę spowoduje wzrost wolumenu obrotu w sektorze detalicznym o około 4% przy wzroście zatrudnienia o 40 tys. osób.

Roman Rogalski ze Związku Pracodawców Wisła-Lewiatan twierdzi, że wybór w sprawie handlu w niedzielę należy pozostawić firmom i ich pracownikom.

„Jeśli opłaca się to pracodawcy, to opłaca się także pracownikowi. To jego decyzja. Jeden chce pracować w niedzielę, żeby otrzymać wyższą pensję, a drugi chce w niedzielę zarabiać, bo może ma taką potrzebę. Chcę zaznaczyć, że znaleźliśmy się w momencie. Ma duży deficyt budżetowy i podatki są dla nas w tym roku bardzo ważne, przez co wpływy z VAT też są niższe, a niedziele mogą częściowo rozwiązać ten problem” – powiedział dziennikarzom Rogalski. .

Zmiany w przepisach handlowych, będące jednym ze 100 punktów programu wyborczego obecnego rządu, zajmuje się parlamentarna Komisja Gospodarki i Rozwoju.

Niektóre z bardziej istotnych zmian przewidują, że za pracę w niedzielę będzie wypłacane dwukrotność wynagrodzenia, a pracodawca będzie miał obowiązek zapewnić pracownikowi dodatkowy dzień wolny.

Federacja Pracodawców Polskiego Handlu i Usług również uważa, że ​​propozycja przywrócenia handlu w niedzielę powinna zawierać pewne ograniczenia, takie jak skrócenie czasu pracy przedsiębiorstw.