Od 2018 r. w niedziele wprowadzono zakaz wykonywania wielu czynności związanych z handlem, jednak zdaniem ekspertów zmieniające się przyzwyczajenia konsumentów wskazują na potrzebę ponownego rozważenia tych przepisów.
Polska wznowiła dyskusję w niedzielę po wezwaniach konsumentów o dodatkowy dzień na załatwienie spraw.
Zgodnie z obowiązującym prawem w niedzielę zabrania się handlu i wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych, choć nie dotyczy to usług pocztowych, cukierni, lodziarni, stacji paliw płynnych, kwiaciarni, kiosków czy kawiarni.
Zakaz został wprowadzony przez były narodowo-konserwatywny rząd PiS w następstwie kampanii prowadzonej przez związek robotniczy „Solidarność” i Kościół katolicki.
Jednak nowa koalicja rządząca centrowej partii Polska 2050 i Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska zobowiązała się do zniesienia zakazu po zastąpieniu przez niego PiS w grudniu 2023 r.
Na początku tego roku do polskiego parlamentu trafił projekt ustawy o złagodzeniu ograniczeń i umożliwieniu robienia zakupów dwa razy w miesiącu. Zgodnie z propozycjami pracujący w niedzielę otrzymają podwójną pensję i dodatkowy dzień wolny.
Polski poseł na rok 2050 Ryszard Petro twierdzi, że poluzowanie handlu w niedzielę spowoduje wzrost wolumenu obrotu w sektorze detalicznym o około 4% przy wzroście zatrudnienia o 40 tys. osób.
Roman Rogalski ze Związku Pracodawców Wisła-Lewiatan twierdzi, że wybór w sprawie handlu w niedzielę należy pozostawić firmom i ich pracownikom.
„Jeśli opłaca się to pracodawcy, to opłaca się także pracownikowi. To jego decyzja. Jeden chce pracować w niedzielę, żeby otrzymać wyższą pensję, a drugi chce w niedzielę zarabiać, bo może ma taką potrzebę. Chcę zaznaczyć, że znaleźliśmy się w momencie. Ma duży deficyt budżetowy i podatki są dla nas w tym roku bardzo ważne, przez co wpływy z VAT też są niższe, a niedziele mogą częściowo rozwiązać ten problem” – powiedział dziennikarzom Rogalski. .
Zmiany w przepisach handlowych, będące jednym ze 100 punktów programu wyborczego obecnego rządu, zajmuje się parlamentarna Komisja Gospodarki i Rozwoju.
Niektóre z bardziej istotnych zmian przewidują, że za pracę w niedzielę będzie wypłacane dwukrotność wynagrodzenia, a pracodawca będzie miał obowiązek zapewnić pracownikowi dodatkowy dzień wolny.
Federacja Pracodawców Polskiego Handlu i Usług również uważa, że propozycja przywrócenia handlu w niedzielę powinna zawierać pewne ograniczenia, takie jak skrócenie czasu pracy przedsiębiorstw.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
Polska rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży muchomora
POLITICO: Jak Polska i Węgry z przyjaciół stały się wrogami?
Polska toruje drogę do organizacji Igrzysk Olimpijskich Warszawa 2040 dzięki nowej, kompleksowej strategii