Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska szykuje się na protesty przed debatą na temat ustawy o własności mediów zagranicznych

Polska szykuje się na protesty przed debatą na temat ustawy o własności mediów zagranicznych

Ponieważ polski parlament przygotowuje się w środę do debaty nad kontrowersyjną ustawą o własności mediów zagranicznych, na wtorek wieczorem zaplanowano 78 protestów przeciwko ustawie.

Protesty były prowadzone przez Komitet Obrony Demokracji i wspierane przez kilka grup wolności prasy i praw człowieka, które aktywnie działają na rzecz ochrony praw Polaków w kwestiach od LGBT po prawa kobiet. Demonstracje odbywać się będą pod hasłem „Wolne Media, Wolni Ludzie, Wolna Polska”.

Ustawa, wprowadzona przez rządzący w Polsce prawicowy rząd, jeśli zostanie uchwalona, ​​zakazuje pozaeuropejskiej własności polskich firm medialnych. W szczególności Discovery Inc. wymusi O sprzedaży swojego największego udziału w grupie TVN, która prowadzi TVN24, która dla wielu Polaków jest powszechnie uważana za główne źródło niezależnych wiadomości radiowych. TVN jest wyceniany na około 2 miliardy dolarów i stanowi największą inwestycję amerykańską w Polsce.

Discovery — które ma połączyć się z WarnerMedia w ramach ogromnej umowy, która ma zostać sfinalizowana w połowie 2022 roku — złożyło wniosek o odnowienie istniejącej dziesięcioletniej licencji medialnej TVN 18 miesięcy temu. Ale wciąż czeka na akceptację KRRiT. Licencja wygasa 26 września 2021 r.

„Poważnym problemem jest upolitycznienie odnowienia koncesji TVN24 na działalność. Podobnie jak głosowanie, które w tym tygodniu odbędzie się w polskim parlamencie – nie tylko dla nas jako firmy, ale dla Polaków, polskiej gospodarki i jakiejkolwiek firmy inwestującej w Polsce” – powiedział JP Perrett, prezes i dyrektor generalny Discovery International różnorodny.

„Państwo prawa i wolne media są niezbędnym elementem każdej demokracji i będziemy nadal energicznie bronić roli TVN jako wiodącego niezależnego dostawcy wiadomości w kraju. Nieprzewidywalne ramy regulacyjne powinny być niezwykle niepokojące dla wszystkich potencjalnych inwestorów rynkowych. Mam nadzieję że polscy regulatorzy i politycy w końcu podzielą ten pogląd”.

Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość podniosła powody związane z bezpieczeństwem narodowym dla uchwalenia ustawy, a niektórzy ustawodawcy twierdzą, że konieczna jest ochrona polskich mediów przed inwestycjami rosyjskimi, chińskimi czy arabskimi. „Musimy chronić Polskę przed wejściem różnych podmiotów z wrogich nam krajów” – powiedział Associated Press przedstawiciel Marek Suski. Ustawodawcy wskazują również na inne kraje europejskie, w których zagraniczna własność mediów jest ograniczona, w tym Francję i Niemcy.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, można się spodziewać, że nadwyręży stosunki handlowe i polityczne między Stanami Zjednoczonymi a Polską.