Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Stopy procentowe bez zmian i cykl zaostrzania wydaje się zakończony |  Artykuł

Polska: Stopy procentowe bez zmian i cykl zaostrzania wydaje się zakończony | Artykuł

W komunikacie nie znaleźliśmy żadnych nowych informacji, poza aktualizacją ostatnich prognoz ekonomicznych i kształtowaniem się inflacji. Zarząd zwrócił uwagę na globalne czynniki inflacyjne (spowolnienie gospodarcze na głównych rynkach, niższe ceny surowców, złagodzenie napięć w globalnych łańcuchach dostaw) oraz niepewność co do sytuacji epidemicznej w Chinach.

Rada Polityki Pieniężnej odnotowała dalsze spowolnienie polskiego PKB w IV kw. 2022 r., po 3,6% r/rw III kw., oraz podkreśliła rolę efektów drugiej rundy wcześniejszych wstrząsów podażowych i wynikającego z nich wzrostu inflacji bazowej. Jako przeciwwagę w komunikacie wskazano niższą inflację PPI, wskazującą na możliwe złagodzenie presji kosztowej. Punkty Manifestu dotyczące kursu złotego — jego siła sprzyjałaby szybszemu obniżeniu inflacji lub możliwości interwencji walutowej — pozostały niezmienione.

Chociaż szczyt inflacji jest jeszcze przed nami (ok. 20% r/rw lutym), tendencje deflacyjne są widoczne w ostatnim czasie. Szacujemy, że inflacja konsumencka spadła drugi miesiąc z rzędu w grudniu. Sprzyjające warunki pogodowe i wysokie zapasy gazu w magazynach znacznie zmniejszają skalę kryzysu gazowego w Europie, co przekłada się na niższe rynkowe ceny gazu. Znalazło to odzwierciedlenie m.in. w spadku inflacji HICP w Niemczech do 9,6% rdr w grudniu z 11,3% rdr w listopadzie.

Jednak naszym zdaniem tendencje deflacyjne nie są wystarczającym powodem do łagodzenia polityki pieniężnej. Spadek inflacji zasadniczej w Europie iw Polsce wynika głównie z mniejszej presji ze strony cen energii i paliw. Możliwości silnego spadku cen energii w Polsce ze względu na niższy benchmark są mniejsze niż w Europie w wyniku działań stabilizujących ceny detaliczne w ramach Tarczy Antyinflacyjnej w 2022 roku. koszty surowców utrzymają się w żywieniu, co prowadzi do wyższych cen detalicznych. W rezultacie, po okresie spadku inflacji, pod koniec roku widzimy ryzyko ustabilizowania się stopy inflacji bazowej znacznie powyżej celu NBP.

Dlatego w naszej ocenie nie będzie warunków do obniżki stóp w Polsce w 2023 r. Głównym czynnikiem kształtującym oczekiwania polityki pieniężnej pozostaje tempo obniżania się inflacji oraz poziom, przy którym dynamika cen zacznie się stabilizować. Wydaje się, że główne banki centralne (Fed i Europejski Bank Centralny) będą ostrożnie reagować na spadki inflacji zasadniczej, aby uniknąć przedwczesnego łagodzenia polityki pieniężnej, biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzednich kryzysów energetycznych. Coraz większego znaczenia nabierać będzie inflacja bazowa oraz analiza struktury dynamiki cen i trwałości inflacji.

READ  Polska przechodzi na niski alert na długi weekend – sekcja angielska