Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska stoi u progu nowej rzeczywistości gospodarczej

Polska stoi u progu nowej rzeczywistości gospodarczej

W ciągu ostatnich 30 lat Polska potroiła wartość swojej gospodarki, osiągając jedne z najwyższych wskaźników wzrostu gospodarczego na świecie. Jeśli kraj utrzyma się na właściwej drodze, może zapewnić przyspieszony wzrost w przyszłości.

Polska znajduje się dziś w krytycznym momencie swojego rozwoju. Kraj stoi przed wyzwaniami i szansami na przyszłość. Podjęte dziś decyzje zadecydują o tym, czy Polska będzie kontynuować wyjątkową ścieżkę wzrostu gospodarczego, czy wręcz przeciwnie, straci dynamikę.

Szeroko zakrojone badanie stanu finansów gospodarczych kraju przeprowadzone przez McKinsey & Company przedstawia konkretne zalecenia dotyczące dalszego rozwoju Polski, które obejmują skupienie się na… wydajność, Inwestycje, Transformacja energetyczna, rynek pracyI Kontynuuj budowanie swojej marki (w szerszym sensie).

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat niezwykłego wzrostu gospodarczego, po wyjściu Polski z ciemnych cieni żelaznej kurtyny, osiągnięto punkt kulminacyjny, który wydaje się być plateau. Niektóre z wyzwań, przed którymi stoi obecnie polskie społeczeństwo, obejmują zmniejszającą się liczbę ludności, spowolnienie gospodarcze i wyzwania geopolityczne, w związku z rozdartą wojną Ukrainą tuż za południowo-wschodnią granicą i sąsiednią Białorusią, która jest coraz bardziej wrogim sąsiadem.

Jeśli jednak Polsce uda się uruchomić szereg silników wzrostu, możliwe będą jej ambicje, aby do 2050 r. stać się gospodarką wartą prawie 2 biliony dolarów, twierdzi McKinsey & Company.

„To będzie bardzo trudne zadanie” – powiedział Thomas Marciniak, partner zarządzający McKinsey & Company w Polsce. „Nawet osiągnięcie w niektórych obszarach średniego poziomu europejskiego nie sprawi, że Polska powtórzy sukces z poprzedniej epoki”. „Nie oznacza to, że cel jest poza zasięgiem: kluczem do utrzymania wysokiego wzrostu będzie budowanie i utrzymanie przewag konkurencyjnych zarówno na rynku europejskim, jak i światowym”.

wydajność

Produktywność polskiej gospodarki należy do najniższych w Unii Europejskiej, ze względu na sektorowe luki produktywności sięgające 55% oraz nadreprezentację sektorów o niskiej produktywności w PKB. Sektory energii, rolnictwa i produkcji przemysłowej należą do obszarów, które w dużym stopniu pozostają w tyle.

READ  Indyjscy studenci mogą teraz ubiegać się o wizy do Polski online

Szybki wzrost, który rozpoczął się wraz z masowymi zmianami politycznymi i społecznymi, które miały miejsce na początku lat 90., zaczął zwalniać. Z raportu wynika, że ​​sektory o niskiej produktywności odpowiadają za około 25% polskiego PKB. Mimo to Polska ma też kilka istotnych atutów: np. polska gospodarka jest jedną z najmniej zadłużonych w Europie.

Inwestycje

Polska ma stosunkowo niski udział inwestycji w PKB (18%), czyli innymi słowy inwestycji w aktywa rzeczowe, takie jak maszyny i budynki, które zwykle odzwierciedlają wzrost gospodarczy i zrównoważony rozwój.

Wskaźnik ten jest znacznie wyższy w innych krajach europejskich, takich jak Francja, Szwajcaria, Belgia i kraje skandynawskie. Ale te inwestycje są znacznie wyższe także u sąsiadów Polski z krajów byłego bloku wschodniego, takich jak Węgry, Czechy, Rumunia i kraje bałtyckie.

Transformacja energetyczna

Innowacje w zakresie czystej energii mogą wkrótce stać się ważnym elementem postępu technologicznego w Polsce, w której technologia napędza niezwykły wzrost gospodarczy w ciągu ostatnich kilku dekad. Musi to stanowić część szerszego planu odłączenia kraju od paliw kopalnych i dostosowania krajowej polityki energetycznej do uzgodnionych celów międzynarodowych, takich jak Porozumienie paryskie.

Udział Polski energii ze źródeł emitujących węgiel w miksie energetycznym spadł z 97% na początku lat 90. do 79% w 2022 r. Jednak węgiel w dalszym ciągu odgrywa kluczową rolę w bezpieczeństwie energetycznym kraju, a elektrownie węglowe w dalszym ciągu zapewniają potrzebna energia.. Większość siły kraju. Podobnie jak reszta Europy, Polska doświadczyła niedoborów energii w wyniku wojny na Ukrainie.

Rynek pracy

Aby utrzymać wzrost gospodarczy, Polska będzie musiała utrzymać silną bazę talentów na rynku pracy. Można to zapewnić poprzez poprawę edukacji, rozszerzenie szkoleń w zakresie umiejętności zawodowych ukierunkowanych na przyszłe zawody oraz przyciąganie talentów posiadających te umiejętności.

Choć stopa bezrobocia jest niższa od średniej europejskiej, starzeniu się społeczeństwa w Polsce towarzyszy spadek liczby osób aktywnych zawodowo. Chociaż obecne zasoby pracy są obfite w porównaniu z początkiem ery gospodarki rynkowej (27 mln osób w wieku produkcyjnym w 2023 r. w porównaniu z 25 mln osób w 1990 r.), malejąca liczba ludności spowoduje zmniejszenie puli siły roboczej do 20 mln osób do 2050 r.

READ  widok | Rząd Polski powie wam, że jestem rosyjskim agentem. Nie wierz w to.

Budowanie marki

W raporcie zauważono, że częścią przyszłej drogi Polski będzie musiała być jasno określona i wdrożona strategia budowania marki, mająca na celu poprawę międzynarodowego wizerunku kraju. Pozytywna percepcja i międzynarodowa wiarygodność są niezbędne do przyciągania inwestycji, innowacji i talentów.

We wszystkich sześciu wymiarach zarządzania mierzonych za pomocą Global Governance Indicators Banku Światowego Polska plasuje się w dolnej dziesiątce wśród 30 krajów UE (krajów EOG). Jedyne dwie kategorie, w których odnotowano poprawę od 2003 r., to „Kontrola korupcji” i „Jakość przepisów”.

Polska ma zły wizerunek w oczach reszty Europy, częściowo ze względu na poprzedni rząd rządzący, na którego czele stała populistyczna Partia Prawo i Sprawiedliwość, którą inne kraje UE postrzegały jako skrajnie prawicową i nieliberalną.

Wynika to głównie z obaw związanych z nadmiernymi działaniami rządu, takimi jak zmiany w prawie dotyczącym sądownictwa i mediów, które postrzega się jako potencjalne podważające zasady demokracji. Te postrzegane zmiany doprowadziły do ​​napięć i debat w UE na temat zaangażowania na rzecz wspólnych wartości demokratycznych.

„Reputacja międzynarodowa Polski, jedna z najniższych na tle innych krajów UE, może stanowić ryzyko dla możliwości wykorzystania przez Polskę krótkoterminowego trendu i przenoszenia produkcji z Dalekiego Wschodu do Europy oraz usług globalnych z powrotem do Europy, ” – zauważa raport.

Patrząc w przyszłość Marciniak mówił: „Polska jest niekwestionowanym zwycięzcą poprzedniej epoki. Od początku tej ery Polska potroiła swoją gospodarkę, osiągając jedno z najszybszych wskaźników wzrostu na świecie. Aby kontynuować tę ścieżkę wzrostu, Polska musi stawić czoła wyzwaniom globalnym i specyficznym dla kraju. To, czy Polska podniesie swoje ambicje i będzie kontynuować ponadprzeciętny rozwój gospodarczy, zależy od kluczowych decyzji, jakie zostaną dziś podjęte.

McKinsey & Company to jedna z wiodących na świecie firm zajmujących się doradztwem strategicznym. Firma konsultingowa rozpoczęła działalność w Polsce w 1993 roku i obecnie zatrudnia ponad 2000 pracowników w biurach w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

READ  Polska zakazuje sprzedaży napojów energetyzujących nieletnim, producenci szukają sposobów na obejście tego problemu - Euractiv