Aktywność przemysłowa powoli słabnie, ale presja na ceny producentów utrzymuje się na wysokim poziomie
W czerwcu produkcja przemysłowa wzrosła o 10,4% r/r, nieco wolniej niż oczekiwano (12-14% r/r), ale wciąż dwucyfrowy wzrost. Dotychczasowe czynniki wzrostu gospodarczego, takie jak kilka sektorów przemysłu ciężkiego, zwalniają, produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku jest znacznie gorsza. Spadek popytu konsumpcyjnego trwałego prawdopodobnie odzwierciedla (1) słabsze zamówienia zagraniczne, ponieważ skok cen gazu poważnie wpłynął na siłę nabywczą i nastroje konsumentów u naszych głównych partnerów handlowych, (2) potencjał do niższego popytu ze strony uchodźców z Ukrainy, ale również od konsumentów lokalnych. Trendy te były widoczne wcześniej w danych o sprzedaży detalicznej.
Na dalsze spowolnienie w przemyśle wskazuje silny zanik zamówień PMI. W drugiej połowie roku czeka nas techniczna recesja, której głębokość będzie zależał od wielu czynników. Pierwsze miesiące po wybuchu wojny na Ukrainie były nadal korzystne dla krajowego przemysłu ze względu na wysoki poziom zamówień i zaległości produkcyjne, a także wysoką produkcję przemysłu ciężkiego. Ale w ciągu ostatnich trzech miesięcy nad sektorem zaczęły gromadzić się czarne chmury. Widzimy spadek produkcji w ujęciu miesięcznym w ujęciu sezonowym (patrz wykres).
Również PMI spadł głęboko poniżej neutralnego poziomu 50 pkt, przy wyraźnym spadku nowych zamówień, w tym zamówień eksportowych. Niepewność co do dostaw gazu do Niemiec przez Nord Steam 1 może mieć poważne negatywne konsekwencje dla niemieckiego przemysłu oraz dla polskiego przemysłu, który go dostarcza. Po pierwszej połowie 2022 roku kolejne miesiące mogą przynieść wyraźne spowolnienie. Choć wskaźniki wyprzedzające (w tym majowy PMI) wskazują na pogarszającą się sytuację w polskim przemyśle, spowolnienie w krajowym przemyśle jak dotąd nie jest zaskoczeniem.
Naszym zdaniem całoroczny wzrost PKB wyniesie 4,7% r/r, ale dane kwartalne pokażą znaczne spowolnienie: z 8,5% r/rw I kwartale 22 roku do niespełna 1% r/rw IV kwartale 22 roku.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu