Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska rozszerza współpracę w zakresie SMR i dużych reaktorów: nowa energetyka jądrowa

23 czerwca 2022

Polska państwowa spółka energetyczna Enea SA podpisała umowę z amerykańską firmą Last Energy na opracowanie małych reaktorów (SMR) do współpracy przy rozmieszczaniu SMR, które prawdopodobnie znajdą się w Polsce. Tymczasem francuski EDF podpisał kolejne umowy o współpracy z polskimi firmami, aby wesprzeć swoją ofertę dostaw od 4 do 6 reaktorów EPR w Polsce.

Ceremonia podpisania listu intencyjnego między Eneą a Ostatnią Energią (Zdj .: Enea)

Zgodnie z listem intencyjnym pomiędzy Eneą a Last Energy, obie firmy będą początkowo współpracować przy opracowywaniu, budowie i dystrybucji SMR-ów. Przewiduje również możliwość stworzenia w Polsce wspólnej spółki, która będzie odpowiedzialna za wdrożenie technologii SMR firmy Last Energy w Polsce. Po potwierdzeniu wykonalności ekonomicznej i technologicznej oraz uzyskaniu odpowiednich certyfikatów, spółki na podstawie przeprowadzonych analiz rynkowych i potrzeb Grupy Enea zdecydują o zakresie dalszej współpracy.

Dokument został podpisany podczas 590. Kongresu Handlowego w Nadarzynie pod Warszawą. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Grupy Enea i Last Energy, a także Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

„To historyczny moment, bo pokazujemy, że praktycznie budujemy długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne Polski” – powiedział Sasin. „Enea jest trzecią polską firmą działającą w obszarze energetyki jądrowej. Chcemy, aby energia jądrowa – energetyka konwencjonalna duża i budowana przez państwo, a także w małym wymiarze – była naszą przyszłością.”

Technologia SMR firmy Last Energy oparta jest na ciśnieniowym reaktorze wodnym o mocy 20 MW lub 60 MW. Bloki elektrowni będą budowane poza terenem zakładu i składane w moduły. Dzięki zastosowaniu gotowych komponentów modułowych, reaktor ma zostać zmontowany w ciągu 24 miesięcy od ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Żywotność elektrowni wynosi 42 lata.

Enea powiedziała, że ​​współpraca z Last Energy jest zgodna z jej strategią rozwoju, która zakłada tworzenie nowych linii biznesowych, a także osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

READ  Wejdź do tego domu w Polsce, gdzie króluje zabawa

„List intencyjny otwiera dostęp do nowoczesnej, skalowalnej, bezemisyjnej technologii wytwarzania energii elektrycznej” – powiedział Bowie Majowski, prezes i dyrektor generalny Enei. – Niewykluczone, że Grupa Enea będzie mogła wykorzystać technologię SMR do budowy własnych mocy produkcyjnych, a w przyszłości do oferowania rozwiązań dla przemysłu i ciepłownictwa w Polsce.

„Komercjalizacja rozwiązań SMR będzie miała pozytywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne, środowisko i konkurencyjność polskiej gospodarki. Wejście Enei na rynek SMR pozwoli w przyszłości na rozwój nowych linii biznesowych.”

Prezes Enei Jacek Dziuba zaznaczył, że „dzisiejszy list intencyjny to nie tylko okazja do korzystania z ekologicznego i bezpiecznego źródła energii”. „To także katalizator rozwoju biznesu i innych innowacyjnych obszarów”.

Brett Kogelmas, dyrektor generalny Last Energy, dodał: „Partnerstwo z Grupą Enea w Polsce ma na celu rozpoczęcie skalowania małych modułowych elektrowni jądrowych. Dzięki takiemu modelowi dostaw możemy szybko i wydajnie dostarczać czystą energię oraz wspierać promocję niezależności energetycznej w Polska.”

Last Energy jest częścią Centrum Wpływu Energii, instytutu badawczego, którego celem jest przyspieszenie przejścia na czystą energię poprzez innowacje.

Polski przemysł ciężki adaptuje małe reaktory jako sposób na uniknięcie spalania węgla do procesu grzewczego i energetycznego. Producent chemiczny Synthos utworzył spółkę zależną z prawem do rozwijania projektów wokół GE-Hitachi BWRX-300 i pracuje z producentami chemicznymi PKN Orlen i Ciech nad możliwością zastąpienia BWRX węglem w ich zakładach. Synthos współpracuje również z firmą energetyczną ZE Pak nad zbadaniem, czy BWRX-300 mogą zastąpić węgiel w Elektrowni Pątnów.

NuScale współpracuje z amerykańskim dostawcą paliw płynnych Unimot i Getka, aby zbadać, czy jego jednostki energetyczne mogą być używane zamiast węgla. NuScale ma również podobny projekt z KGHM Polska Miedź SA i Piela Business Engineering.

EDF podpisuje kolejne umowy o współpracy

We wrześniu ubiegłego roku ogłoszono, że do 2040 r. można zbudować sześć nowych dużych reaktorów w ramach polskiego planu zmniejszenia historycznego dużego uzależnienia od węgla, co jest sprzeczne z zobowiązaniami klimatycznymi. W październiku francuska firma EDF złożyła „niewiążącą ofertę wstępną” na dostawę sześciu dużych reaktorów EPR.

READ  Szewczenko zgadza się pokierować reprezentacją Polski - Media

Firma podpisała pięć nowych umów o współpracy z polskimi firmami podczas V Polsko-Francuskiego Dnia Przemysłu Jądrowego w Otarzio w Polsce. Wydarzenie ma na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy polskimi i francuskimi firmami w zakresie wsparcia początkowej oferty EDF.

EDF zawarł nowe umowy o współpracy z Polimex Mostostal, Sefako, Tele-fonika Kable, Uniserv i ZRE Katowice, potwierdzając ich prekwalifikację do udziału w potencjalnych programach EPR. Umowy o współpracy zostały również zawarte pomiędzy Bouygues Travaux Publics i Budimex SA oraz pomiędzy IGEOS i GIFEN. Umowy te są następstwem podpisania w grudniu 2021 roku we Francji pięciu umów o współpracy z Zarmen, Rafako, Dominion, Egis Polska i EPG.

„EDF jest zaangażowany we współpracę z polskim łańcuchem dostaw, aby odnieść sukces w projektach EPR w Polsce i Europie”, powiedział Vakisasai Ramani, starszy wiceprezes EDF odpowiedzialny za międzynarodowy rozwój jądrowy. „Ambicja EDF w Polsce jest bardzo jasna i nigdy się nie zmieniła: chcemy zaoferować zintegrowaną ofertę, opartą na europejskiej technologii i europejskim łańcuchu dostaw, aby przyczynić się do niezależności energetycznej, bezpieczeństwa dostaw i transformacji energetycznej”.

Thierry Deschow, Dyrektor Zarządzający Przedstawicielstwa EDF w Polsce dodał: „Współpraca pomiędzy polskimi i francuskimi firmami przy projektach EPR w Polsce, budowana przez lata systematycznie przez EDF, umożliwi znaczącą transformację i zwiększenie możliwości polskiego Mając 66 spółek z Polski wstępnie zakwalifikowanych przez EDF, wzmacniamy naszą strategię rozliczeniową w Polsce i jesteśmy przekonani, że do końca tego roku możemy podnieść ten wynik do ponad 100.”

Polityka energetyczna Polski do 2040 roku opiera się na trzech filarach: Sprawiedliwa transformacja. zeroemisyjny system elektroenergetyczny; I dobra jakość powietrza. Pierwszy blok jądrowy o mocy 1-1,6 GW zostanie oddany do użytku w 2033 r., a do 2040 r. pięć kolejnych, czyli 6-9 GW. Nadmorskie miasta Lubyatów i Kobalino w gminie Chucho w Polsce zostały wybrane jako preferowana lokalizacja pierwsza duża elektrownia jądrowa w kraju.

READ  Duży wzrost importu zwiększa deficyt na rachunku obrotów bieżących Polski za marzec | Artykuł - Towar

W lipcu zeszłego roku Westinghouse Electric ogłosił rozpoczęcie prac inżynieryjnych i projektowych (FEED) – opartych na technologii AP1000 – w ramach amerykańskiego grantu Trade and Development na „zaawansowany” polski program energetyki jądrowej. Kraj otrzymał już ofertę Korea Hydro and Nuclear Energy na budowę sześciu reaktorów APR-1400.

Opracowane i napisane przez Global Nuclear Energy News