Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska rozpoczyna transmisję DVB-T2 wśród kontrowersji

Polska rozpoczyna transmisję DVB-T2 wśród kontrowersji

Polska zakończyła pierwszy etap czteroetapowego przejścia na standard DVB-T2.

Według narodowego przewoźnika Emitel, miało to miejsce w rejonach Dolnego Śląska i Luboskiego i dotyczyło multipleksów MUX1, MUX2 i MUX4. Nie objęła jednak MUX3, który dystrybuuje kanały nadawcy publicznego TVP i po ogłoszonej w zeszłym tygodniu decyzji UKE, korzystanie ze standardu DVB-T będzie dozwolone do końca 2023 roku.

Decyzja UKE została ostro skrytykowana przez sektor komercyjny. W oświadczeniu Wydział Telewizji Naziemnej (SNTN) Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), do której należą wiodący nadawcy komercyjni w kraju, stwierdził, że jest to „niespodzianka, zarówno w charakterze, jak i w działaniu. „

Dodała: „Proces przygotowania do przejścia na standard DVB-T2/HEVC trwa już od dłuższego czasu. Od kilku miesięcy prowadzona jest kampania społeczna informująca widzów o wymaganiach technicznych i niezbędnych działaniach. muszą podjąć, aby utrzymać dostęp do istniejących kanałów telewizyjnych.

KIGEiT dodał, że „uważa, że ​​wprowadzenie tak istotnych zmian bez uprzedzenia i bez konsultacji z nadawcami prowadzi przede wszystkim do niepewności wśród widzów, a także negatywnie wpływa na stabilność rynku telewizyjnego w Polsce. naszym zdaniem, aby dokonać zmian, w takiej sytuacji awaryjnej, w tej od dawna planowanej operacji.

Co więcej, negatywne skutki tej sytuacji odczują wszyscy widzowie multipleksowi i nadawcy objęci procesem reemisji, z różnym nasileniem. Z tych powodów Izba wzywa do przesunięcia terminu rozpoczęcia restrukturyzacji. Jak najwcześniej należy poświęcić czas na znalezienie optymalnego rozwiązania realizacji tego procesu z punktu widzenia dostępu widza do wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej.”

KIGEiT zakończyła zwróceniem się do Prezesa UKE o „natychmiastowe rozpoczęcie dialogu ze wszystkimi uczestnikami rynku”.

Wiadomości o telewizji szerokopasmowej Wskazuje, że SNTN powstało w 2020 roku i że jednym z jego członków-założycieli była właściwie TVP, a pozostali to Cyfrowy Polsat, Kino Polska TV, TVN i Telewizja Puls.

READ  NBN Aktualności | DYLAN NA PODESTACH W POLSCE

Polska spodziewa się zakończenia przejścia na DVB-T2 pod koniec czerwca.