Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska rakieta jako pierwsza dotarła w kosmos na paliwie przyjaznym dla środowiska

Polska rakieta jako pierwsza dotarła w kosmos na paliwie przyjaznym dla środowiska

Polska rakieta wykorzystująca pionierski rodzaj przyjaznego dla środowiska paliwa po raz pierwszy dotarła w kosmos.

Rakieta ILR-33 Ambert 2K wystartowała z bazy Andoya w Norwegii w środę 3 lipca z prędkością 1,4 km na sekundę i przeleciała na wysokości 100 km, czyli na wysokości stanowiącej granice kosmosu.

Jest to pierwsza rakieta na świecie, w której jako utleniacz wykorzystuje się 98% nadtlenek wodoru. Paweł Steżycki, dyrektor Warszawskiego Instytutu Lotnictwa odpowiedzialny za projekt rakiety Amber, twierdzi, że materiał ten jest „jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska paliw pędnych” na rynku.

Instytut uważa, że ​​nadtlenek wodoru mógłby zastąpić stosowaną obecnie w przemyśle kosmicznym hydrazynę, która charakteryzuje się bardzo dużą toksycznością.

„Poprzez ten projekt i zastosowane w nim technologie chcemy udowodnić światu, że elementy zrównoważonego i ekologicznego transportu są możliwe w kosmosie” – dodał Stezicki.

Po odbyciu pierwszego pionierskiego lotu kosmicznego instytut planuje obecnie dalsze prace nad projektem, których ostatecznym celem jest możliwość wykorzystania rakiety do transportu ładunków w przestrzeń kosmiczną.

Jednym z potencjalnych zastosowań rakiety jest ułatwienie eksperymentów naukowych w przestrzeni kosmicznej. Polska firma Thorium Space Technologies planuje użytkowanie rakiety w nadchodzących latach.

Przepraszam, że przeszkadzam w czytaniu. Dalsza część artykułu znajduje się poniżej.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny, a wydawane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy osiągnąć tego, co robimy.

Mówiąc szerzej, Instytut Aeronautyki i Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), które współfinansowały projekt, postrzegają go jako sposób na rozwój i demonstrację polskiej wiedzy specjalistycznej w zakresie technologii kosmicznych.

Mogłoby to służyć krajowym celom gospodarczym i militarnym, a także pozwolić polskim inżynierom odgrywać większą rolę w projektach międzynarodowych.

„Kompetencje i doświadczenie polskich inżynierów w projektowaniu rakiet stanowią obecnie punkt wyjścia, który pozwala nie tylko uczestniczyć w dużych programach rozwoju rakiet kosmicznych, ale także uczestniczyć w realizacji projektów na potrzeby Sił Zbrojnych RP” – powiedział. Wiceprezydent POLSA Michał Wierczyński.

Instytut Aerokosmiczny twierdzi, że prace nad projektem Amber umożliwiły już „zaangażowanie polskich konsorcjów w szereg międzynarodowych projektów rakietowych Europejskiej Agencji Kosmicznej, Europejskiej Agencji Obrony i Europejskiego Funduszu Obronnego”.

Również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uznało środowy udany start za „ważny moment dla polskiego przemysłu kosmicznego i całego sektora związanego z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej”.

Główne źródło obrazu: Minnesota (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)