Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska pozyskała energooszczędny superkomputer Athena, a wkrótce pojawi się komputer kwantowy.  W kraju pierwszy komputer kwantowy EuroHPC przyjedzie pod drzwi

Polska pozyskała energooszczędny superkomputer Athena, a wkrótce pojawi się komputer kwantowy. W kraju pierwszy komputer kwantowy EuroHPC przyjedzie pod drzwi

Akademia Goriczo z siedzibą w Krakowie zamówiła nowy superkomputer dla Aten. A już niedługo polski Poznań będzie mógł uratować jeden z pierwszych komputerów kwantowych zbudowanych z European Common Unit for High Performance Computing (EUC).

Z nowego superkomputera korzysta pracownia komputerowa CYFRONET na Podolu. Zaawansowany system zarządzania energią wykorzystuje chłodzenie i klimatyzację, a superkomputer generuje ciepło do ogrzewania budynku. Athena ma najpotężniejszy superkomputer na świecie z 7,7 Pflops i 105. Wydajność nie jest duża, ale ten komputer plasuje się w pierwszej dziesiątce energooszczędnych superkomputerów na liście Green 500. Maszyna kosztuje zaledwie 147 kW.

Źródło obrazu: CYFRONET.

Superkomputer jest zaprojektowany przez polską firmę formatu i zawiera 48 serwerów formatu THOR ERG21 z 6144 rdzeniami przetwarzania, procesorami AMD EPYC, 384 akceleratorami NVIDIA A100 SXM (40 GB) i wykorzystuje złącza InfiniBand HDR. Athena ma na celu przyciągnięcie uwagi tych, którzy chcą studiować problemy medyczne. Nowy system uzupełni Prometheus (2,3 Pflops, HPE) i Ares (3,5 Pflops, Huawei), które już pracują na CYFRONET.

Nie mniej ważnym projektem jest komputer kwantowy budowany w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) we współpracy z Creotech Instruments. Jest to liczba wybranych sześciu europejskich miejsc w granicach projektu EuroHPC. Uważa się, że przyciąga specjalistów technologii kwantowych z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Austrii, Węgier, Łotwy, Litwy i Słowenii. Oprócz Polski w drugiej połowie 2023 r. Europa planuje uruchomić moce ilościowe w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Włoszech, a następnie w Czechach.

Jeśli zauważysz problem, zaznacz go myszką i naciśnij CTRL + ENTER. | Czy umiesz lepiej pisać? Zawsze cieszymy się z nowych autorów.

źródło: