Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska planuje zamknąć najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do końca 2036 r.

WARSZAWA (Reuters) – Opublikowany we wtorek przez władze lokalne projekt dokumentu mówi, że Polska planuje zamknąć najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do końca 2036 roku, a grupa energetyczna PGE odwołała plany budowy odkrywkowej kopalni węgla, aby ją wesprzeć.

Dokument ten, podlegający konsultacjom społecznym, jest częścią wniosku województwa łódzkiego o wsparcie z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który pomoże regionom zaakceptować koszty przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu.

Po podjęciu decyzji, że projekt spowoduje straty, FGE zrezygnowała z planów budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Slokju, aby dostarczać paliwo do elektrowni Belgado.

Dokument stwierdza również, że Belgado, które ma rozszerzyć swoją działalność poza lata 30. XX wieku wraz z uwolnieniem z kopalni, zostanie teraz wycofane między 2030 a 2036 rokiem.

„Planowanie terminów zamknięcia elektrowni Belgado… (i) rezygnacja z planu eksploatacji złoża Slogju ma fundamentalne znaczenie dla planowania przyszłości kampusu Belgado, jego pracowników i mieszkańców regionu” – prezes Wojciech Dąbrowski powiedział w oświadczeniu.

„Są symboliczne, bo powodzenie tego projektu w dużej mierze zadecyduje o powodzeniu polskiej transformacji energetycznej”.

Węglowe aktywa BGE, w tym Biełgadow i Słoczew, mają zostać w ciągu kilku miesięcy zdemontowane i przekazane agencji rządowej w ramach polskiego planu uwolnienia ich od węgla.

Polska produkuje większość energii elektrycznej z węgla, ale pod presją UE i rosnące koszty emisji dwutlenku węgla zachęciły do ​​większych inwestycji w źródła niskoemisyjne.

„Wreszcie PGE przestała zamydlić oczy ludziom, którzy stworzą kopalnię Slogue” – powiedział Jonah Blisovska z Greenpeace.

Raport Agnieszki Bardesko; Montaż przez Johna Harveya