Naszym zdaniem I kw. to koniec recesji i początek trwałego ożywienia. To ożywienie rozpoczęło się na długo przed zniesieniem lokalnego lokautu, podkreślając rosnące ograniczenia ekonomiczne lokalnych kontroli.
Nie ma jeszcze szczegółowych danych, ale szacujemy, że funkcjonalność pomiędzy działami jest zróżnicowana. Branża wzrosła o 5-7% rok do roku z 4Q20 do 1Q21. W tym samym okresie usługi rynkowe skurczyły się o taką samą wielkość. Ta część gospodarki jest często nękana przez epidemie, ponieważ obejmuje wypoczynek, gościnność, rozrywkę, transport (lokalny prywatny) i tak dalej. W tych sektorach obserwujemy najwyższy wzrost restrukturyzacji i najniższy poziom upadłości.
Jak pokazują dobre dane o produkcji i eksporcie, przemysł się ożywia. Korzysta na rosnącym popycie w Europie i większej aktywności w handlu światowym. Widzimy również odradzający się popyt z Wielkiej Brytanii na początku I kw. 21 (brytyjskie firmy i rodziny opierały się na rezerwach, koncentrując się na obawach przed ostrym rozłamem z UE), a także większe zainteresowanie dobrami krajowymi i trwałymi. Z zagranicy. Ostatnio obserwujemy znaczne ożywienie w sektorze motoryzacyjnym i jego podwykonawcach, chociaż niektóre strajki w kwietniu związane są z globalnym niedoborem półprzewodników.
Spodziewamy się dalszego ożywienia w nadchodzących miesiącach, odzwierciedlającego rosnący popyt w kraju i za granicą. Kraje wiodące w dziedzinie szczepionek oferują skuteczny szablon, który sugeruje, że powrót do zdrowia powinien przebiegać szybko i odwracać niespodzianki. Ponadto oczekujemy środków naprawczych UE i kolejnego bodźca fiskalnego z budżetu lokalnego w 2022 roku. Przestrzeń finansową widzimy w Raporcie konsolidacyjnym dla nowych wydatków, który jest nowym programem społecznościowym. Niestety spowoduje to wzrost inflacji. Mamy naszą powyżej konsensusową prognozę PKB na 2021 r. na poziomie 4,8% r/r i zakładamy 5% r/r PKB do 2022 r.
Sygnalizowany przez lokalnych producentów stan światowych rynków surowcowych wskazuje na wysoki wzrost cen. Ożywieniu gospodarczemu powinna więc towarzyszyć wyższa inflacja. Jesteśmy Można oczekiwać, że średni CPI w 2021 r. przekroczy 4,0% r/r Dalsza inflacja powinna zostać podniesiona do 2022 r., na co wskazuje obecne ożywienie gospodarcze, wyższe ceny surowców oraz bodźce fiskalne. W nadchodzących miesiącach MBC musi pielęgnować swoją złą retorykę.
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu