Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska otworzyła ramiona na około milion ukraińskich uchodźców, ale czy uda im się zostać na dłużej?

Polska otworzyła ramiona na około milion ukraińskich uchodźców, ale czy uda im się zostać na dłużej?

Dwa lata po zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji na Ukrainę europejski krajobraz został całkowicie przekształcony przez ukraińskich migrantów uciekających ze swojej ojczyzny.

Według Unii Europejskiej ok 4,2 mln Ukraińców Obecnie otrzymują tymczasową ochronę w krajach Unii Europejskiej, która uprawnia ich do zezwoleń na pobyt, praw pracowniczych, opieki zdrowotnej i edukacji.

Najwięcej ich jest w Niemczech, gdzie według stanu na listopad 2023 r. mieszkało 1,2 mln Ukraińców. Co zaskakujące, druga co do wielkości liczba uchodźców (960 tys.) znajduje się w Polsce, kraju o Nie ma znaczącej historii przyjmowania imigrantów przymusowych.

W tygodniach następujących po zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji w lutym 2022 r. Polska natychmiast otworzyła swoje granice i stała się głównym odbiorcą ukraińskich uchodźców. przez Maj 2022Granicę z Polską przekroczyło 3,5 mln Ukraińców, czyli 53% wszystkich osób, które uciekły z kraju.

Od tego czasu wielu wróciło na Ukrainę lub osiedliło się gdzie indziej, ale wielu pozostało. Dlaczego Polska była tak otwarta na tak dużą liczbę imigrantów – i jak długo będą mogli w nich przebywać?

Świąteczna uczta dla uchodźców w liceum w Białymstoku, styczeń 2023 r.
Artur Ryszko/PAP/EPA

Dlaczego Polska?

Bez wątpienia sprzyjała temu duża liczba uchodźców Granica ma długość 530 km wspólne dla obu krajów. Ale Ukraina i Polska tak zrobiły O wiele więcej wspólnego. Dzielą się A Historia złożona i powiązana Charakteryzowały się także wojnami regionalnymi, wzajemnymi działaniami wojennymi i sporami historycznymi Podobieństwo językowe i kulturowe I bezpośrednie doświadczenie rządów komunistycznych.

W okresie transformacji Polski do demokracji po 1989 r. imigranci z Ukrainy stali się ważną częścią siły roboczej. Następnie w 2014 roku wspierani przez Rosję separatyści wywołali konflikt we wschodniej Ukrainie Poprowadził więcej ukraińskich imigrantów Do Polski.

Przed inwazją rosyjską w 2022 r. w Polsce mieszkało około dwóch milionów obcokrajowców. Około 1,35 miliona z nich to Ukraińcy. Ci Ukraińcy byli w większości pracownikami płci męskiej, którzy skorzystali z… Wysoki popyt na pracę W kraju borykającym się ze starzeniem się i kurczeniem się siły roboczej.

READ  Słowenia daje Włochom 12 punktów… a Polska wspina się na trzecie miejsce

Biorąc pod uwagę tę historię migracji, sensowne jest, aby Polska po inwazji okazała solidarność z Ukraińcami. Duża liczba ukraińskich imigrantów jest już zaznajomiona z życiem w Polsce Zgłosiłem się na ochotnika do pomocy Uchodźcy w dniu przyjazdu – głównie kobiety z dziećmi.

Ukraińscy uchodźcy przybędą pociągiem do Warszawy na początku marca 2022 r.
Paula Supernacka/PAP/EPA

To spontaniczne powitanie i wsparcie zapewnili także zwykli obywatele Polski i lokalne organizacje pozarządowe. Otworzyli nawet swoje domy dla uchodźców Pomóż im znaleźć (lub zaoferować) pracę. Poziom wsparcia ze strony społeczeństwa był bezprecedensowy.

Co doprowadziło do tak ogromnego wzrostu sympatii opinii publicznej? Chociaż niektórzy byli Zmotywowany, napędzany Poprzez swoje dotychczasowe kontakty z imigrantami, Pamięć zbiorowa Ważna była także inwazja i okupacja radziecka.

W miarę trwania wojny część Polaków zaczęła martwić się wpływem uchodźców na finanse i opiekę zdrowotną kraju. Chociaż poparcie społeczne było dla. niemal powszechne (94%) Przyjęcie uchodźców z Ukrainy w marcu 2022 rWe wrześniu 2023 r. spadł do 65%.

Polscy wolontariusze ruszyli na pomoc nowym ukraińskim uchodźcom, którzy przybyli na wrocławski dworzec kolejowy na początku 2022 r. Maksym Szyda/Shutterstock.



Przeczytaj więcej: Polska hojność grozi w dłuższej perspektywie zaostrzeniem nastrojów antyimigranckich wobec ukraińskich uchodźców


Niezwykła zmiana ze strony rządu

Rząd polski szybko przyjął także A Prawo celowe Które dało Ukraińcom tymczasowy status chroniony i dostęp do tych samych usług finansowanych ze środków publicznych, co Polakom, takich jak prawa socjalne i pracownicze, W tym własność biznesowa. Ustawa ta pochodzi z 2001 roku Dyrektywa UE w sprawie tymczasowej ochronyKtóry został aktywowany po inwazji po raz pierwszy.

Do grudnia 2023 r. Ponad 1,64 mln Ukraińców Złożyli oni wnioski o azyl lub tymczasową ochronę w Polsce – najwięcej w historii Europy Wschodniej. To była ich skrzynka ochronna Niedawno przedłużony Do 30 czerwca tego roku, z przewidywanym dalszym przedłużeniem.

Było to oszałamiające posunięcie ze strony prawicowego, antyimigracyjnego, populistycznego rządu kierowanego przez Partię Prawo i Sprawiedliwość. Przecież to ten sam polski rząd co Unijny plan przesiedleń nie został wdrożony W odpowiedzi na europejski kryzys migracyjny w latach 2015–2016. Mocno zareagowała także na sąsiednią Białoruś Stworzył kolejny kryzys W 2021 r. wysyłając pod polską granicę setki migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Uważamy, że tę rozbieżność można wytłumaczyć dostosowaniem się ukraińskich uchodźców do kryteriów przyjmowania ustalonych przez ówczesny rząd. Byli postrzegani jako „prawdziwi” uchodźcy (na przykład kobiety, dzieci i osoby starsze uciekające przed wojną) i mieli wspólne cechy kulturowe z Polakami.

Ta otwarta reakcja kontrastuje z dotychczasową retoryką prawicowych polityków i mediów, które przedstawiały uchodźców spoza Europy jako po prostu uchodźców. Zagrożenie dla bezpieczeństwa I Zagrożenie „innym” Narzucone rządowi poprzez kwoty UE.

Pod koniec 2021 roku na granicę białorusko-polską przybywają osoby ubiegające się o azyl, uchodźcy i migranci z Bliskiego Wschodu.
Leonid Szczeglołow/Belta Bulletin/EPA

Większe możliwości poza granicami Polski

Ponieważ ukraińscy uchodźcy posiadają obecnie różne zezwolenia na pobyt, a dzięki tymczasowemu statusowi ochrony narzuconemu im przez Unię Europejską, mogą z łatwością przekroczyć granicę. Było ich więcej niż jeden 17 milionów przejść Z Ukrainy do Polski od czasu inwazji i prawie 14,7 mln osób przekroczyło w drugą stronę.

W okresie od sierpnia 2022 r. do czerwca 2023 r. niektóre 350 tysięcy ukraińskich uchodźców Wyjechał także z Polski do innych krajów. Do Niemiec przesiedlono około 100 000 osób, zwabionych opowieściami Popraw płace i świadczenia socjalne.

Biorąc pod uwagę ich częstą mobilność, okaże się, ilu ukraińskich imigrantów zdecyduje się pozostać w Polsce. Kluczowa jest umiejętność pracy. W 2022 r. badanie wykazało, że wskaźnik zatrudnienia ukraińskich uchodźców w Polsce wyniesie 65% – Najwyższy odsetek wysiedlonych Ukraińców w Europie. Rok później liczba ta spadła tylko nieznacznie 62%.

Według innych polskich sondaży, pomiędzy 48% I 70% ukraińskich uchodźców posiada także wykształcenie wyższe.

Ale, Podobnie jak w innych krajach OECDWielu Ukraińców pracuje w Polsce z kwalifikacjami niższymi niż ich kwalifikacje.

NA Połowa uchodźców W jednym z sondaży stwierdzili, że nie będą w stanie znaleźć pracy w 2023 r., czyli dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim. Tylko 7,7% stwierdziło, że nie przyjmie pracy poniżej swoich kwalifikacji, wobec 20% rok wcześniej.



Czytaj więcej: Ukraina: dobrzy, źli i idealni uchodźcy


Czy wrócą do domu?

Ostateczny powrót uchodźców na Ukrainę zależy jednak od kilku czynników. Ankiety pokazują więcej niż 39% imigrantów zamierzających pozostać w Polsce na stałe lub długoterminowo. the Przyczyny leżące u podstaw Obejmują one zdolność do pracy i utrzymania siebie i rodziny, satysfakcję z pracy, opinie dzieci i lepsze warunki mieszkaniowe.

Chociaż coraz więcej Ukraińców nabywa znajomość języka polskiego, potrzebny jest prawie trzeci raport Oficjalne szkolenie językowe i pomoc w znalezieniu pracy.

To, jak Polska zareaguje na te potrzeby, będzie miało wpływ na to, czy ukraińscy uchodźcy będą mile widziani w pozostaniu i dalszej integracji z polskim społeczeństwem, zwłaszcza pod rządami nowo wybranego, bardziej liberalnego polskiego rządu.