Polska Inspekcja Handlowa ds. Jakości Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) nałożyła karę w wysokości 1,5 mln zł (około 380 000 dolarów) na firmę importującą, która importowała na polski rynek rzepak techniczny i pszenicę pastewną oraz sprzedawała je kilku lokalnym firm rolno-spożywczych. Produkty, jak podaje strona internetowa agencji.
Godne uwagi jest to, że inspekcja handlowa skontrolowała 3882 tony rzepaku i ujawniła fakt zmiany deklarowanego przeznaczenia z technicznego na konsumencki oraz deklarowanego kraju pochodzenia z Ukrainy na Polskę.
Podobna decyzja została wydana także wobec firmy importującej w postaci nałożenia kary pieniężnej na dostawę 7679 ton pszenicy, co także ujawniło sprzeczność pomiędzy przeznaczeniem produktu a krajem pochodzenia.
„Produkty rolno-spożywcze przeznaczone do celów technicznych na ogół nie są produkowane, przechowywane i transportowane zgodnie z normami bezpieczeństwa wymaganymi dla produktów spożywczych. Ich ceny są konkurencyjne, ponieważ nie podlegają przepisom Kodeksu Żywnościowego, a koszty z tym związane spełniające wyższe standardy bezpieczeństwa nie ponoszą firmy, które je sprzedają” – stwierdziła agencja.
Inspekcja Handlowa na podstawie analizy zajętych dokumentów ustaliła, że ukarana grzywną firma wprowadziła na rynek ponad 11,5 tys. ton podrabianych nasion rzepaku i pszenicy importowanych z Ukrainy i odsprzedała ten towar sześciu kontrahentom z województwa pomorskiego i obwodów lubelskich.
„Niezależnie od wydanej decyzji administracyjnej, sprawa toczy się także w postępowaniu karnym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie” – podkreślił urząd.
Inspekcja Handlowa potwierdziła, że kara nałożona na IJHARS w Lublinie nie jest odosobnionym przypadkiem. W ciągu ostatnich miesięcy 6 innych firm zostało ukaranych karami finansowymi za popełnienie podobnych naruszeń w zakresie dostaw mięsa pszennego, jęczmiennego i drobiowego oraz utrudnianie inspektorom kontroli dostaw pochodzących z Ukrainy.
Jak podaje Przemysław Zudkiewicz, główny inspektor jakości towarów rolno-spożywczych, w 2023 roku inspektorzy skontrolowali ponad 82 tys. przesyłek.
„W celu zintensyfikowania działań na rzecz zapewnienia właściwej jakości i pozytywnego wizerunku produktów spożywczych w Polsce, utworzyliśmy w IJHARS specjalną grupę do walki z fałszerstwami żywnościowymi i wkrótce rozpoczniemy z kilkoma partnerami kampanię mającą na celu przeciwdziałanie dezinformacji na temat tej kategorii towarów, ” powiedział.
Powiązany
Firmy rolnicze, Polska, Ukraina
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu