Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu

Wysoko wykwalifikowana siła robocza, rosnący portfel ekologicznych budynków i najnowocześniejszy rynek usług IT sprawiają, że Polska jest atrakcyjnym kierunkiem dla zagranicznych inwestorów chcących skrócić swoje łańcuchy dostaw – twierdzą krótkoterminowi eksperci ds. transportu w kancelarii prawnej DLA Piper.

Konwergencja, czyli przenoszenie centrów produkcyjnych, logistycznych, magazynowych i biurowych do krajów znajdujących się bliżej rynków docelowych, rozpoczęła się wraz z pandemią i wynikającymi z niej zakłóceniami w łańcuchach dostaw. Tendencję tę pogłębia niestabilność geopolityczna spowodowana wojnami na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie oraz wojną handlową pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Do mocnych stron Polski i regionu CEE należy dostęp do dużego rynku UE oraz gwarancje bezpieczeństwa, jakie daje członkostwo w NATO. Te atuty sprawiają, że Polska pozostaje atrakcyjnym kierunkiem pomimo wysokich kosztów pracy – stwierdziła kancelaria.

Konkurowanie o inwestycje argumentem niskich kosztów nie jest już skuteczną strategią dla Polski i Czech, a dla Węgier i Rumunii może być jedynie rozwiązaniem doraźnym. Kluczem do sukcesu dzisiaj jest inwestowanie w przyszłość poprzez edukację, technologię i promowanie regionu jako atrakcyjnego miejsca do inwestowania.
Jacek Jeszyński, Partner Współzarządzający DLA Piper Polska

Z danych Narodowego Banku Polskiego za 2022 rok wynika, że ​​największy udział bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce mają kraje europejskie (96 proc.). Eksperci DLA Piper stwierdzili, że inwestycje w IT i nieruchomości w ostatnich latach mają ogromne znaczenie dla firm zainteresowanych relokacją i na nich rząd powinien skupić swoje działania promocyjne.

Zwiększone inwestycje w infrastrukturę IT i rosnąca liczba centrów danych mogą sprawić, że Polska stanie się głównym graczem w dziedzinie technologii i cyberbezpieczeństwa. Znaczenie bezpieczeństwa IT będzie nadal rosło, z korzyścią dla krajów o wysokiej kulturze ochrony danych i zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Polska oferuje dojrzałe formy ochrony praw własności intelektualnej i przemysłowej, istotne dla inwestorów w budowaniu przewag konkurencyjnych.
Ewa Korowska Tober, Partner i Szef IPT w DLA Piper w Warszawie

Polska wyróżnia się na tle regionu także konkurencyjnymi zasobami nieruchomości komercyjnych, oferując czwartą co do wielkości powierzchnię magazynową w UE, ale koszty wynajmu i eksploatacji są o połowę niższe niż w Hiszpanii i dwie trzecie w Niemczech. Stwarza to solidne podstawy do umacniania pozycji Polski jako światowego centrum logistyczno-produkcyjnego. Zarówno inwestycje od podstaw, jak i istniejące projekty obejmujące modernizację istniejących aktywów mają potencjał przyspieszenia. Ponadto nowo powstające nieruchomości biurowo-magazynowe spełniają wysokie standardy środowiskowe, co ma coraz większe znaczenie dla inwestorów.

Wymagania środowiskowe, społeczne i związane z zarządzaniem (ESG) wobec przedsiębiorstw i nieruchomości komercyjnych stale się rozszerzają i wpływają na decyzje inwestorów chcących przenieść swoje centra logistyczne i biura. Polska jest obecnie preferowana nie tylko ze względu na położenie geograficzne i szeroką dostępność gruntów, ale także ze względu na jakość zasobów nieruchomości.
Michał Pitoszko, Partner i Szef Praktyki Nieruchomości w DLA Piper w Warszawie

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej są w większości postrzegane jako przyjazne inwestorom, a ich rządy aktywnie wspierają firmy poszukujące nowych lokalizacji w ostatnich dziesięcioleciach, oferując programy dotacyjne, zachęty podatkowe i dotacje. Dzięki temu Polska, Czechy, Rumunia i Węgry przyciągnęły inwestorów z sektorów m.in. technologii informatycznych (Google, Microsoft, IBM, Oracle), zaawansowanej produkcji (Samsung, Siemens, Foxconn) czy motoryzacji (Audi, Mercedes, BMW, Skody, Polska). Stellantis, Ford, Renault), produkcja pojazdów elektrycznych (LG Chem, BYD, CATL) oraz outsourcing usług wspólnych i procesów biznesowych (Deloitte, Accenture, Citibank).