Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska liczy na szybkie zakończenie sporu z Unią Europejską o miliardy euro na wyjście z epidemii

Polska liczy na szybkie zakończenie sporu z Unią Europejską o miliardy euro na wyjście z epidemii

Polska aktualizacje

Polski minister finansów powiedział, że Polska ma nadzieję, że Komisja Europejska zatwierdzi jej wniosek o dziesiątki miliardów euro na sfinansowanie wyjścia z pandemii w tym miesiącu, pomimo sporu z Brukselą w sprawie reformy warszawskiego wymiaru sprawiedliwości.

Warszawa zażądała prawie 24 mld euro dotacji z Unii Europejskiej i kolejnych 12 mld euro pożyczek w ramach inicjatywy naprawczej Covid-19, ale Komisja jak dotąd nie zatwierdziła finansowania z powodu długotrwałych obaw, że konserwatywna nacjonalistyczna partia rządząca w Polska podważyła praworządność. .

Reforma sądownictwa wprowadzona przez Prawo i Sprawiedliwość po raz pierwszy od pięciu lat daje politykom władzę nad sądownictwem i ustanowiła izbę dyscyplinarną, która może karać sędziów za ich orzeczenia. W lipcu Sąd Najwyższy UE nakazał zawieszenie niektórych elementów reformy i orzekł, że Izba Dyscyplinarna jest niezgodna z prawem UE.

Tadeusz Kosiński, polski minister finansów, powiedział w czwartek, że uważa, iż stanowisko sądu powinno „odstąpić” od finansowania na wypadek pandemii i ma nadzieję, że pieniądze zostaną zatwierdzone w tym miesiącu.

Powiedział, że brak funduszy przez UE będzie „ogromną stratą nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy”.

„W zasadzie myślę, że komisja zatwierdziła nasz plan, teraz patrzy tylko na sedno sprawy… Nie sądzę, żeby komisja miała jakiś prawdziwy problem z treścią naszych projektów” – powiedział Kosiński.

„Ale w pokoju jest słoń. Nie sądzę, że jeden powinien wpływać na drugiego, ale w tej chwili wydaje się, że tak jest.” „Musimy je rozdzielić. Plan to jedno… równolegle prowadzimy dyskusję o sądownictwie i innych aspektach. Mocno wierzę, że ostatecznie oba [sides] Zrozumie, że należy dokonać odpowiedniego kompromisu”.

Komisja jest pod presją coraz większej liczby państw i członków Parlamentu Europejskiego, aby przeciwdziałać naruszeniom praworządności w państwach członkowskich i wykorzystywać swoją dźwignię finansową do wywierania nacisku na państwa, aby przestrzegały wartości UE.

Komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni powiedział w środę wieczorem, że komisja „jeszcze nie przybyła” w sprawie zatwierdzenia polskiego planu finansowego, a priorytet prawa unijnego jest ważną kwestią, „o czym polskie władze bardzo dobrze wiedzą”.

Komisja zatwierdziła 18 krajowych planów naprawy, ale jeszcze nie plany Polski i Węgier, mimo dwumiesięcznego terminu na zrobienie tego.

Budapeszt wzbudził również gniew Unii Europejskiej z powodu zmian w jej systemie sądownictwa i niedawnego projektu ustawy zakazującej treści przedstawiających lub promujących osoby LGBT w szkołach i mediach tego kraju.

Kosiński powiedział, że opóźnienie w zatwierdzeniu finansowania nie wpłynęło jeszcze na plany wydatków Polski, ponieważ Warszawa już „budowała wirtualną infrastrukturę dla projektów”.

„To nie jest tak, że wkładamy wszystko do dolnej szuflady i czekamy, aż coś się wydarzy” – dodał.