Jarosław Guen, lider jednej z trzech partii rządzących w Polsce, zdymisjonowany przez premiera Mateusza Morawieckiego | Zdjęcie: Reprodukcja / Twitter / Jaroslav Gwin
Jarosław Guen, szef partii Porozumienie, jednej z trzech partii w polskim rządzie, poinformował we wtorek, że koalicja rozwiązała się po zwolnieniu jej przez premiera Mateusza Morawieckiego.
„Moja rezygnacja jest wynikiem lojalności wobec Polaków i sprzeciwu wobec programu, w szczególności niektórych rozwiązań finansowych. Rezygnacja jest w istocie zerwaniem koalicji rządowej i końcem zjednoczonej prawicy” – powiedział szef porozumienie na konferencji prasowej.
Oskarżany przez Morawieckiego o nieuczciwe działanie i działanie w nieodpowiednim tempie, Gwin ma coraz większe spory z premierem w istotnych kwestiach. Lider partii, który był wicepremierem i ministrem rozwoju, pracy i technologii, wielokrotnie krytykował kilka inicjatyw swojego większościowego partnera, Droit et Justice (PiS), takich jak reforma sądownictwa i budżety planu naprawy po Covid-19 . Epidemia jest finansowana przez Unię Europejską.
Separacja przez prasę
Na konferencji prasowej Gwen ujawnił, że dowiedział się o rezygnacji z prasy, co, jak powiedział, mówi dużo o „pewnej antypolitycznej kulturze, która ostatnio dominowała” w koalicji.
Rzecznik rządu Piotr Mueller ogłosił kilka godzin wcześniej na konferencji prasowej, że Morawiecki poprosił prezydenta RP Andrzeja Dudę o odwołanie Gowena ze wszystkich stanowisk rządowych.
Według Muellera, lider Konsensusu i inni członkowie partii postąpili niesprawiedliwie, odrzucając propozycje PiS, mimo że poparli je już w głosowaniu w Sejmie.
Gwen i jego partyjni posłowie wyrazili całkowity sprzeciw wobec najważniejszych projektów rządu Morawieckiego, takich jak reforma sądownictwa, nowe prawo prasowe czy sposób przeznaczania środków unijnych na wsparcie gospodarki.
Od czasu powstania Zjednoczonej Prawicy w 2019 r. porozumienie straciło dziewięć z 20 zdobytych mandatów, głównie z powodu odejścia posłów do PiS.
Choć koalicja ma zwykłą większość w parlamencie, 198 na 460 posłów, to wciąż ma w orbicie Polska Formację Solidarności, kierowaną przez wiceprezydenta i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Sziobrę, i zyskała poparcie czterech deputowanych Kökies. 15 w niedawnej umowie.
Jednak rozwiązanie koalicji stawia pod znakiem zapytania przyszłość rządu Morawieckiego, który musiał uzgodnić z mniejszościami lewicowymi porozumienia w sprawie przegłosowania przesłanego do Brukseli planu stymulowania gospodarki.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: Bank Anglii wkrótce ujawni swoją kolejną decyzję
Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu
BlackRock i Microsoft planują fundusz o wartości 30 miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji