Znicze nagrobne, tradycyjnie używane w Polsce podczas Wszystkich Świętych i Zadusznych w listopadzie, aby uczcić pamięć bliskich zmarłych, stały się również ważną częścią polskiego eksportu.
Według danych Międzynarodowego Centrum Handlu, cyt Paweł BiznisoPolski eksport zniczy i zniczy wyniósł w ubiegłym roku 764 mln euro.
„To stanowi 17% światowego rynku, co oznacza, że co szósta znicze lub znicze na świecie pochodzi z Polski” – podała gazeta.
W skali globalnej w tym sektorze Polskę wyprzedzają jedynie Chiny, których eksport świec wynosi 877 mln euro. W Europie po Polsce plasują się Holandia, Belgia i Niemcy.
Niemcy są głównym partnerem handlowym Polski w eksporcie zniczy pogrzebowych, odbierając jedną trzecią produktów wysyłanych za granicę o wartości około 253 mln euro. Holandia importuje co dziesiąte polskie znicze i świece pogrzebowe, natomiast Szwecja zajmuje pierwszą trójkę.
Od wybuchu epidemii i wraz ze wzrostem liczby zgonów sprzedaż świec w Polsce wzrosła o 40 proc. Tylko w ubiegłym roku Polacy kupili 300 milionów zniczy nagrobnych, wydając około 700 milionów złotych (161 milionów euro).
Źródło: IAR/Paweł Bizniso
(zastępca)
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu