(MENAFN– ING) Roczna inflacja bez zmian w lipcu
Ceny konsumpcyjne wzrosły w lipcu o 15,5% r/r (ING: 15,4% r/r; konsensus: 15,5% r/r), po wzroście o 15,5% r/rw czerwcu. Roczna stopa inflacji nie zmieniła się po raz pierwszy od lutego, kiedy to weszły w życie obniżki podatków pośrednich w ramach tarczy antyinflacyjnej. Zgodnie z oczekiwaniami, w lipcu nastąpił spadek cen paliw (-2,6% r/r), do czego przyczyniła się letnia promocja jednego z głównych graczy na krajowym rynku paliw, która skłoniła rywali do podobnych ruchów cenowych. Gdyby ceny paliw pozostały na poziomie czerwcowym, inflacja w lipcu wzrosłaby do 15,7% rok do roku. Ceny żywności wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca, podobnie jak w czerwcu, ale wolniej niż w kwietniu i maju. Z drugiej strony nośniki energii wzrosły o 1,6% w porównaniu z poprzednim miesiącem, prawdopodobnie z powodu dodatkowych podwyżek cen węgla. Na podstawie opublikowanych dziś danych szacujemy, że inflacja bazowa w lipcu, po wyłączeniu cen żywności i energii, była zbliżona do poziomów z sierpnia i wyniosła ok. 9,2% rok do roku.
Inflacja CPI, % w stosunku do ubiegłego roku
GUS.
Jesienią spodziewany jest dalszy wzrost inflacji i stóp procentowych
Choć w lipcu stabilna, inflacja jest daleka od ograniczenia. Cel inflacyjny jest nadal bardzo odległy (2,5%), realne stopy procentowe są nadal bardzo ujemne, a polityka fiskalna znacznie łagodzi skutki zacieśnienia monetarnego. Presję inflacyjną w najbliższych kwartałach może ograniczać spowolnienie gospodarcze w Polsce i na świecie. Jednocześnie kryzys energetyczny i podwyżki cen regulowanych będą miały odwrotny skutek. Na 2023 r. zaplanowano znaczny wzrost płacy minimalnej (13,5%) oraz wysoki wskaźnik emerytalny, co utrzyma presję płacową. Oznacza to, że w 2023 r. ceny konsumpcyjne mogą nadal rosnąć w tempie dwucyfrowym. Spodziewamy się, że po wakacjach RPP będzie nadal podnosić stopy, choć w mniejszej skali (o 25 punktów bazowych). Towarzyszyć temu będą sygnały, że decydenci są bliscy zakończenia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Biorąc pod uwagę pogarszające się perspektywy gospodarcze, stopa procentowa może nie osiągnąć oczekiwanych wcześniej 8,5%.
MENAFN29072022000222011065ID1104614916
* Zastrzeżenie dotyczące treści:
Niniejsza publikacja została przygotowana przez ING wyłącznie w celach informacyjnych bez względu na posiadane środki, stan majątkowy czy cele inwestycyjne danego użytkownika. Informacje nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej, porady inwestycyjnej, prawnej lub podatkowej ani oferty ani zachęty do kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Przeczytaj więcej tutaj: https://think.ing.com/about/disclaimer/
Zastrzeżenia prawne: MENAFN INFORMACJE SĄ DOSTARCZANE „TAK JAK SĄ” BEZ JAKICHKOLWIEK GWARANCJI. Nie ponosimy odpowiedzialności za dokładność informacji zawartych w tym artykule, treści, obrazów, filmów, licencji ani za kompletność, legalność lub wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym artykułem, skontaktuj się z powyższym dostawcą.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce