Sezon na lokalne jagody w Polsce dobiega końca, a dostępność lokalnych jagód wyraźnie spadła w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Niedobór ten znajduje odzwierciedlenie w znacznie wyższych cenach, które obecnie wahają się od 11,49 do 14,84 dolarów za kilogram, co oznacza średni wzrost o 83% w porównaniu z końcem poprzedniego sezonu. Duża różnica cen wynika nie tylko z niższych krajowych dostaw jagód, ale także ze znacznego ograniczenia importu z Ameryki Południowej, co doprowadziło do wyższych cen hurtowych w tym sektorze.
Obecnie ceny borówek peruwiańskich na polskim rynku wahają się od 16,27 do 17,71 dolarów za kilogram, czyli średnio dwukrotnie więcej niż na początku listopada ubiegłego roku. Informacje światowe wskazują na długotrwały, a być może i trwały kryzys podażowy w tym sektorze rynku owoców. Dzieje się tak w wyniku ogromnego spadku produkcji malin w Peru, głównym światowym eksporterze tych jagód, przy szacowanym spadku o co najmniej 30% w tym sezonie, co skutkuje ogromną luką w globalnej podaży. Chociaż Chile może skorzystać na nieszczęściach rywala, chilijskie jagody nie wypełnią tak dużej luki, rozpoczynając sezon nieco później.
Ponadto problemy pojawiły się w zachodniej części Morza Śródziemnego, gdzie silne burze w ostatniej dekadzie października poważnie uszkodziły plantacje jagód w południowej Hiszpanii. Dlatego w drugiej połowie sezonu importowego dostępność hiszpańskich jeżyn również będzie niższa niż zwykle. W Maroku, po drugiej stronie Morza Śródziemnego, rośliny rosną szybciej i choć straty spowodowane niesprzyjającą pogodą nie były duże, doniesienia wskazują na zniszczenia plantacji jagód, co doprowadziło do znacznego ograniczenia importu na rynek.Polska i ceny znacząco rosną . .
źródło: east-fruit.com
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu