Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska i Rumunia znacznie różnią się cenowo

Polska i Rumunia znacznie różnią się cenowo

(Bloomberg) – Polski bank centralny prawdopodobnie będzie kontynuował obniżki stóp procentowych w miarę obniżania się inflacji, podejmując swoją pierwszą decyzję monetarną od czasu, gdy opozycja zdobyła większość w ubiegłomiesięcznych wyborach. Ceny w Rumunii prawdopodobnie pozostaną zawieszone.

Według 30 z 39 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg decydenci w Warszawie obniżą w środę główną stopę procentową o ćwierć punktu procentowego do 5,5%. W Bukareszcie wszyscy ankietowani ekonomiści uważają, że główny wskaźnik pozostanie na niezmienionym poziomie 7% w związku z utrzymującą się presją inflacyjną.

Prezes polskiego banku centralnego Adam Głabiński obniżył stopy procentowe od czasu obniżki o 75 punktów bazowych dwa miesiące temu, co zadziwiło rynki i wywołało oskarżenia o podżeganie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość podczas kampanii wyborczej. Po ponownym obniżeniu kosztów kredytów w październiku szef polityki pieniężnej stwierdził, że stopy procentowe pozostają wysokie.

Decyzja będzie uważnie obserwowana, gdy rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość, z którą Głabiński jest sprzymierzony, spędzi u władzy ostatnie tygodnie. Lider opozycji Donald Tusk być może będzie musiał poczekać do grudnia z objęciem władzy po tym, jak prezydent Andrzej Duda powiedział w tym tygodniu, że zaproponuje PiS, któremu brakuje realnej drogi do większości, pierwszą próbę utworzenia rządu.

W czwartek o godzinie 15:00 Głabiński zorganizuje w Warszawie konferencję prasową.

Szef banku centralnego obrał za cel opozycję przed wyborami zaplanowanymi na 15 października. Na kilka dni przed głosowaniem powiedział, że zwycięstwo Tuska może zagrozić kluczowym projektom Prawa i Sprawiedliwości, dodając, że powyborcza niestabilność polityczna może mieć „bardzo negatywny” wpływ na ratingi kraju lub inwestycje.

Piotr Kalish, główny ekonomista Citi Handluy, który spodziewa się obniżki o 25 punktów bazowych, ostrzegł, że „wyraźny” spadek inflacji dobiega końca. „Możliwość dalszych obniżek jest znacznie mniejsza” – dodał.

W Rumunii ciasny rynek pracy i wzrost płac spowodowały inflację, która należy do najwyższych w Unii Europejskiej. Nowo wprowadzone podatki i cięcia wydatków również będą miały wpływ na decyzję o utrzymaniu stóp procentowych siódme posiedzenie z rzędu, nawet w obliczu spadku inflacji w regionie.

READ  Przewodnik po tym, czego nie robić w Polsce

„Czynniki krajowe prawdopodobnie przyćmią kontekst regionalny decyzji banku centralnego” – powiedział Cyprian Daskalo, ekonomista z Bukaresztu w Erste Group Bank AG. „Oczekujemy, że podstawowa stopa procentowa pozostanie niezmieniona co najmniej do maja 2024 r., z ryzykiem przełożenia na sierpień”.

–Z pomocą Andry Timo.

©2023 Bloomberg L.P