Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom
Po prostu zarejestruj się Wojna na Ukrainie myFT Digest – dostarczane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej.
Ministrowie obrony Polski i Litwy zobowiązali się pomóc Ukrainie w sprowadzeniu mężczyzn w wieku bojowym, którzy opuścili kraj, aby uniknąć wysłania na pole bitwy.
Kijów musi zgromadzić setki tysięcy ludzi dla swojej armii, która stara się powstrzymać rosyjską ofensywę we wschodniej Ukrainie. Jednak liczba ochotników zmalała, a rząd przyjął niedawno nową ustawę rozszerzającą mobilizację, także za granicą.
Polska jest głównym schronieniem dla osób uciekających przed konfliktem, a według Eurostatu i Polskiego Banku Centralnego w kraju przebywa około 200 000 Ukraińców.
Ukraina na początku miesiąca zawiesiła obsługę konsularną dla mężczyzn w wieku wojskowym mieszkających za granicą, w tym w Polsce, utrudniając im przedłużenie pobytu.
„Obywatele Ukrainy mają obowiązki wobec państwa” – powiedział w środę minister obrony narodowej RP Władysław Kosiniak-Kamysz. „Od dawna sugerowaliśmy, że jesteśmy w stanie pomóc także stronie ukraińskiej, aby ci, którzy mają obowiązek odbycia służby wojskowej, udali się na Ukrainę” – dodał.
Powiedział, że ci obywatele Ukrainy zostaną deportowani, a ich prawo do pobytu w Polsce nie zostanie odnowione. Zapytany, czy Polska zgodzi się na ich zwrot Ukrainie, odpowiedział: „Wszystko jest możliwe”.
Zgodnie ze stanem wojennym wprowadzonym przez władze ukraińskie w lutym 2022 r., kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę, większości mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat nie wolno opuszczać kraju i zmusza się do rejestrowania się w biurach rekrutacji do wojska.
Litwa oświadczyła w czwartek, że jest gotowa podjąć kroki w celu repatriacji Ukraińców w wieku bojowym. Minister obrony Lorenas Kascinas wykluczył deportację, ale stwierdził, że można rozważyć inne opcje w porozumieniu z Polską.
„To jest możliwe [to restrict] „Zasiłki socjalne, pozwolenia na pracę, dokumenty, są możliwości, o których też słyszałem ze strony polskiej” – powiedział. „Myślę, że to właściwa droga”.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział: „Pobyt za granicą nie zwalnia obywatela z obowiązków wobec ojczyzny”.
„Jeśli ktoś myśli, że niektórzy będą walczyć na froncie i ryzykować życie dla kraju, a inni pozostaną za granicą i będą korzystać z usług państwa, to się myli” – stwierdził Kuleba.
Zgodnie z nowo wprowadzoną Ustawą mobilizacyjną, choć Ukraińcy w wieku służby wojskowej nie będą automatycznie otrzymywać powiadomień o poborze, ich dostęp do usług konsularnych będzie uzależniony od zarejestrowania się w służbie wojskowej. Bez niezbędnej rejestracji nie będą mogli uzyskać paszportów.
Na początku tego tygodnia Ukraińcy w Polsce czekali godzinami w kolejkach, aby otrzymać dokumenty, ale pracownicy konsulatu nie byli w stanie ich dostarczyć.
Ograniczenia te wywołały gwałtowne reakcje wśród Ukraińców za granicą, a wielu z nich oskarżyło rząd o naruszenie konstytucji i praw człowieka.
„Lepiej byłoby stworzyć w Polsce ośrodki szkoleniowe, w których można byłoby szkolić zawodowo tych, którzy boją się, że zostaną wysłani na front nieprzygotowani, jak mięso armatnie. To byłoby bardziej przydatne!” – napisał na Facebooku swojej ambasady obywatel Ukrainy .
Minister obrony narodowej RP powiedział, że rozumie złość Polaków na widok młodych Ukraińców w wieku poborowym „w hotelach i kawiarniach”. Wyraził solidarność z Ukraińcami walczącymi na froncie i ich skargami na rodaków, którzy opuścili kraj.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce