Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska i Korea Południowa podpisują umowy w sprawie projektu energetyki jądrowej |  Aktualności Energetyki Jądrowej

Polska i Korea Południowa podpisują umowy w sprawie projektu energetyki jądrowej | Aktualności Energetyki Jądrowej

Korea Południowa i Polska ocenią wykonalność budowy czterech reaktorów jądrowych o mocy 1400 MW w Patnau.

Seul i Warszawa podpisały wstępne umowy dotyczące rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, według ministerstw obu krajów, ponieważ Polska dąży do stopniowego wycofywania węgla i redukcji emisji dwutlenku węgla, a Korea Południowa dąży do ożywienia swojego przemysłu jądrowego.

Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej poinformowało w poniedziałek, że polskie ZE PAK, PGE i KHNP ocenią wykonalność budowy czterech 1400-megawatowych reaktorów jądrowych w Patnau, w centralnej Polsce, z wykorzystaniem technologii południowokoreańskiej. We wspólnym oświadczeniu z Ministerstwem Aktywów Państwowych RP.

Firmy poinformowały w komunikacie, że zamierzają, przy wsparciu rządu, przygotować wstępny plan rozwoju stacji do końca tego roku.

Od czasu wyborów prezydenta Yoon Seok-yeola w tym roku, który obiecał ożywienie krajowego przemysłu energetyki jądrowej, Korea Południowa zintensyfikowała wysiłki, aby zdobyć zamówienia eksportowe elektrowni jądrowych.

Minister handlu, przemysłu i energii Chang Yang Lee powiedział, że podpisanie ostatecznego porozumienia będzie „osiągnięciem wspieranym przez zdecydowaną determinację i politykę rządu koreańskiego w zakresie eksportu elektrowni jądrowych”.

partnerstwo obronne

Poinformował na Twitterze, że podczas wizyty w Korei Południowej polski minister mienia Jacek Sasin rozmawiał o wzmocnieniu partnerstwa obronnego między Polską a Seulem.

„Cieszymy się z informacji, że ZE PAK i PGE rozpoczęły rozmowy z KHNP, które wzmocnią relacje między Polską a Koreą Południową” – zacytowano w komunikacie Sasin.

ZE PAK należący do miliardera Zygmunta Solorza produkuje energię przede wszystkim z węgla brunatnego, ale planuje wycofanie węgla do 2030 roku i produkcję energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Umowy zawarte w poniedziałek są następstwem piątkowego ogłoszenia, w którym Warszawa poinformowała, że ​​amerykańska firma Westinghouse Electric Co. zbuduje pierwszą w kraju elektrownię jądrową w północnej Polsce.