Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska i Japonia pogłębiają współpracę w dziedzinie wodoru

Polska i Japonia pogłębiają współpracę w dziedzinie wodoru

Polska i Japonia podpisały memorandum intencyjne, które pogłębi współpracę w dziedzinie wodoru między obydwoma krajami.

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, napisała na Twitterze: „Dzisiaj we współpracy z ministrem gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimurą podpisałam Memorandum o współpracy między naszymi krajami w tej dziedzinie. Umowa ta przełoży się na rosnące zainteresowanie Biznes w inwestycjach wodorowych w Polsce Inwestycje wodorowe.

„Dziś zidentyfikowaliśmy również nowe obszary współpracy. Oprócz wodoru jest to technologia wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. To kolejny krok w kierunku suwerenności energetycznej.”

Japonia buduje bliższe więzi z Europą, po podpisaniu memorandum o współpracy w zakresie wodoru z Unią Europejską w grudniu ubiegłego roku.

Azjatycka elektrownia planuje stworzyć kompletny międzynarodowy łańcuch dostaw wodoru, aby obniżyć koszty wodoru do 2030 roku i zachęcić do stosowania amoniaku w przemyśle termicznym.
Energetyka jako paliwo przejściowe, niskoemisyjne.

Niedawno ogłosiła swoje ambicje zwiększenia rocznych dostaw wodoru do 12 milionów ton w 2040 roku z dwóch milionów ton obecnie.

Planując przegląd swojej podstawowej strategii wodorowej pod koniec maja tego roku (2023), japoński rząd ma również nadzieję, że 15 bilionów jenów (112,86 miliardów dolarów) inwestycji publicznych i prywatnych zostanie zrealizowanych w ciągu następnych 15 lat w celu zwiększenia wykorzystania wodoru i energii odnawialnej. zasoby energii.

„Zintensyfikujemy nasze wysiłki na rzecz dekarbonizacji w kraju, odpowiadając jednocześnie na ostrą międzynarodową konkurencję w dziedzinie energii odnawialnej i wodoru” – powiedział premier Fumio Kishida.

Czytaj więcej: Japonia zwiększy swoje ambicje związane z wodorem

Japoński plan działania dotyczący przeciwdziałania zmianom klimatycznym obejmuje trzy kamienie milowe. Po pierwsze, Japonia zobowiązała się na mocy Porozumienia Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 26% w stosunku do poziomu z 2013 r. do 2030 r.

Drugim jest promowanie rozwoju do 2050 roku innowacyjnych technologii, które umożliwią Japonii przyczynienie się do redukcji dwutlenku węgla zakumulowanego w atmosferze na całym świecie do poziomu „ponad zero”.

READ  Mistrzostwa Świata Polska Piłka ręczna | Sport narodowy

Trzeci i najbardziej ambitny kamień milowy, ogłoszony przez premiera Sugę Yoshihide 26 października 2020 r., wzywa Japonię do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r., co postawiłoby Japonię na drodze do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w ciągu 30 lat.

Polska zajmuje obecnie trzecie miejsce wśród europejskich producentów wodoru, po Niemczech i Holandii, z roczną produkcją ok. 1,3 miliona ton, ale tylko marginalna część wodoru pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Rozwój gospodarki wodorowej wymaga stworzenia całego łańcucha wartości, w szczególności budowy nowych mocy wytwórczych z OZE, instalacji do produkcji wodoru i jego pochodnych ze źródeł niskoemisyjnych, procesów i technologii wymagania. Sektor, ciepłownictwo, transport i inne sektory gospodarki.

PKN ORLEN planuje wybudować trzy publiczne stacje tankowania wodoru w polskich miastach: Wałbrzychu, Poznaniu i Katowicach.

H2 View informował w listopadzie ubiegłego roku, że stacje w Poznaniu i Katowicach mają zostać uruchomione w drugiej połowie 2023 roku, a budowa w Wałbrzychu ma ruszyć na początku 2025 roku.

Czytaj więcej: PKN ORLEN wybuduje w Polsce trzy nowe stacje tankowania wodoru