Wydane w: Średnia:
Ruse (Polska) (AFP) – Ponieważ Moskwa znajduje się na czarnej liście od czasu inwazji na Ukrainę, główny europejski producent kawioru chce raz na zawsze położyć kres tradycyjnym skojarzeniom tego przysmaku z Rosją.
„Dla większości kawior oznacza Rosję, ale od dawna tak nie jest” – mówi Agata Lacomiec Winica, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży polskiego Antoniusza Caviar.
Z siedzibą w północno-wschodniej wiosce Ross, firma jest jednym z największych na świecie producentów luksusowej żywności, produkując w zeszłym roku 42 tony czarnego kawioru – więcej niż jakakolwiek firma we Włoszech czy Francji i prawie tyle samo, co w Chinach. .
„Kiedyś mieliśmy klientów, którzy nie potrafili zlokalizować Polski na mapie. Dziś jesteśmy na zupełnie innym poziomie” – mówi Lacomiec-Wenica.
Firma eksportuje głównie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Stanów Zjednoczonych, Francji i Danii, a także zaopatruje restauracje wyróżnione gwiazdką Michelin na całym świecie.
Ceny detaliczne wahają się od 1200-2400 euro (1275-2550 dolarów) za kawior z jesiotra i do 8000 euro za odmianę albinos.
Wyzwaniem, przed którym stoi obecnie firma i producentami na całym świecie, jest walka z „rosyjskim mitem kawiorowym”.
„Weź dowolne pudełko kawioru z etykietą „rosyjska tradycja” lub „rosyjska droga”, a zobaczysz, że w 99 procentach przypadków nie pochodzi on z Rosji” – powiedziała Lacomiac-Wenica.
Prowincja Rosja
Tradycyjnie kawior wytwarzano z jaj dzikiego jesiotra w Morzu Kaspijskim i Czarnym u najbardziej znanych producentów w Rosji i Iranie.
Ale lata przełowienia i zanieczyszczenia sprawiły, że jesiotr jest narażony na wyginięcie, a teraz jest gatunkiem chronionym.
Większość dzisiejszego kawioru jest produkowana na farmach rybnych i nie ma nic wspólnego z Rosją.
Ale konsumenci nadal kojarzą te dwie sprawy – wyzwanie dla tych, którzy nie chcą już kupować Rosji w imię solidarności z Ukrainą.
„Z powodu wojny… klienci pytają, skąd pochodzi kawior” – mówi Wiktoria Yristova-Rostkowska, właścicielka rosyjskiego sklepu pod Warszawą.
„Chcą dobrego kawioru, ale nie może to być rosyjski” – powiedziała AFP, dodając, że pochodzi z Niemiec.
Unia Europejska i Stany Zjednoczone zakazały rosyjskiego kawioru w ramach sankcji wobec Moskwy, ale jego zakup był praktycznie niemożliwy ze względu na ograniczenia obowiązujące w celu ochrony dzikiego jesiotra.
Akwakultura
Zielone i czarne pudełka z kawiorem są wyeksponowane w witrynie sklepu.
Na etykiecie widnieje rysunek ryby, na etykiecie widnieje napis „malosol” – po rosyjsku „lekko solony” oraz nazwa tradycyjnej metody konserwacji kawioru.
Yerystova-Rostkowska powiedziała, że bojkot rosyjskich produktów sprawił, że ma trudności z utrzymaniem otwartości.
„To już nie jest opłacalne”, powiedziała. „Moje zyski spadły o 80 procent”.
Lacomiec-Wenica ze swojej strony widzi w bojkocie szansę.
„To okazja, aby wyjaśnić, że kawior nie pochodzi już z Rosji” – powiedziała.
Od lat na rynku międzynarodowym pojawił się dziki rosyjski kawior.
„Morze Kaspijskie nie ma już żadnego znaczenia w produkcji kawioru” – powiedział Marek Schukowski, szef firmy Antonius.
Dodał, że „zdecydowana większość kawioru sprzedawanego na całym świecie pochodzi z akwakultury”, w tym w Rosji.
Jesiotr „na wakacjach”
Na farmie rybnej Antonius w Ross tysiące jesiotrów — niektóre o długości ponad metra — pływają w kanałach zasilanych czystymi wodami pobliskiej rzeki.
Firma początkowo hodowała tam pstrągi, ale ze względu na zmiany klimatu przestawiła się na jesiotra, który preferuje cieplejsze wody.
„Jesiotry są tutaj na wakacjach, jak na Hawajach” – powiedział Szczukowski.
Kawior jest zbierany po osiągnięciu przez rybę dojrzałości, a cały proces trwa mniej niż 20 minut.
Robotnicy wydobywają kawior, myją go, solimy, a następnie pakują do pudełka.
Na etykiecie widnieje napis: „Dumnie wyprodukowane w Polsce”.
Kiedyś zawierało również słowo „rosyjski” – w odniesieniu do gatunku ryb – ale od teraz będzie tylko „kawior z jesiotra”.
„Na wyraźne życzenie klientów zmieniamy etykiety, nie pozostawiając miejsca na żadne wątpliwości” – mówi Lacomiac-Wenica.
© 2022 AFP
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu