Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska gospodarka na koniec roku

Polska gospodarka na koniec roku

Ten tydzień uplasuje Polskę na pierwszym miejscu, gdyż czekamy na szereg realnych danych ekonomicznych za grudzień. Spodziewamy się, że na koniec roku produkcja przemysłowa wzrośnie o 8,9% r/r. Podczas gdy produkcja przemysłowa może być nieco ograniczona przez wyższą bazę niż w poprzednim roku, pozytywny efekt kalendarzowy (+1WD) i silna dynamika stwarzają ryzyko wzrostu. Grudniowy wzrost płac prawdopodobnie utrzyma się w solidnym tempie przekraczającym 8% r/r, podczas gdy wzrost cen producentów w Polsce powinien pozostać dwucyfrowy, a nawet przyspieszyć do 13,8% r/r. Podobne tempo wzrostu PPI, bliskie 14% r/r, oczekiwane jest w Czechach, gdzie ceny energii pozostają najważniejszym czynnikiem inflacyjnym ze strony producentów. Ponadto Chorwacja zakończy listę publikacji o inflacji w Europie Środkowo-Wschodniej za grudzień. Uważa się, że na koniec roku wzrost cen konsumpcyjnych przekroczył 5% rok do roku. Słowacja i Chorwacja opublikują również dane o bezrobociu za ostatni miesiąc 2021 r. Oczekuje się, że stopa bezrobocia w Chorwacji pozostanie prawie bez zmian w porównaniu z poprzednim miesiącem, natomiast na Słowacji spodziewany jest niewielki spadek.

Rozwój rynku Forex

Pomimo wyższych niż oczekiwano stóp inflacji waluty Europy Środkowo-Wschodniej nieznacznie wzrosły, głównie dzięki słabemu dolarowi amerykańskiemu. Węgierski forint, który od początku roku zyskał już ponad 2,5% w stosunku do euro, był głównym beneficjentem spadku dolara w zeszłym tygodniu, co znalazło również odzwierciedlenie w zmniejszeniu presji na stopy procentowe rynku pieniężnego. Zarówno stawki FRA3x6, jak i 12M zawarte w walutowym kontrakcie terminowym załamały się w ciągu ostatnich dwóch tygodni o 70 punktów bazowych, a MNB nie spieszyło się przez tydzień z podnoszeniem stopy depozytowej. Gubernator Rosnock podkreślił, że Narodowy Bank Centralny powinien nadal podnosić główną stopę, ale starał się pomniejszyć oczekiwania przy stopach powyżej 5%. Kilku członków RPP próbowało przygotować rynek na inflację, która prawdopodobnie osiągnie szczyt na poziomie 9-10% na początku tego roku, zanim zacznie wyraźnie spadać.

Zmiany na rynku obligacji

W naszym ostatnim raporcie o obligacjach skomentowaliśmy, że obligacje LCY w Europie Środkowo-Wschodniej oferują obecnie bardzo wysokie stopy zwrotu w porównaniu z celem inflacyjnym lub średnią inflacją raportowaną w dłuższym okresie (tj. w ciągu ostatnich 10 lat), gdzie wzrost rentowności był przesadzone. Do pewnego stopnia. W rzeczywistości wydaje się, że rynki zaczynają korygować wcześniejsze wzrosty rentowności, najpierw w środkowej części krzywej dochodowości. Rentowności 1-5 lat na POLGB spadły wagowo o 20-50 punktów bazowych, podczas gdy środkowa część krzywej dla HBG spadła o 15-20 punktów bazowych. Spodziewamy się również, że rentowności 10-letnich obligacji LCY będą w tym roku powoli spadać, zwłaszcza gdy inflacja przekroczy swój szczyt. W tym tygodniu spodziewamy się, że prawie wszystkie rządy sprzedają obligacje lub weksle na swoich rynkach macierzystych. Ponadto Rumunia prawdopodobnie zintensyfikuje przygotowania do emisji nowej euroobligacji denominowanej w dolarach amerykańskich, która powinna pokryć przedłużenie euroobligacji o wartości 2 mld USD z terminem wykupu 7 lutego.

Pobierz kompletne informacje rynkowe dla Europy Środkowo-Wschodniej