Polska zamierza forsować unijną propozycję ograniczenia i śledzenia emisji metanu, aby kopalnie mogły emitować osiem zamiast pięciu ton metanu na jeden kiloton wydobywanego węgla, a także zwolnić koks z nowych przepisów, wiceminister ds. aktywów państwowych – poinformował Marek Wiswisoy.
Obecnie dyskutowana w Parlamencie Europejskim ustawa wprowadza od 2027 r. limit pięciu ton emisji metanu na kilotonę wydobytego węgla, inny niż koksu, oraz jeden na poziomie trzech ton na kilotonę, w tym koksu, od 2031 roku.
Gdyby przepisy weszły w życie, polskie kopalnie emitowałyby dużo metanu – średnio od 8 do 14 ton metanu na kilotonę wydobywanego węgla i groziłyby im kary w wysokości do 1 500 000 000 złotych (320 531 000 euro) rocznie.
Potrzebujemy kompromisu ośmiu ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla. To jest cel, który osiągniemy za pomocą negocjacji” – powiedział miejscowym Weisui Radia Katowice. „W przeciwnym razie dziewięć kopalń może zostać ukaranych kolosalnymi grzywnami, co sprawi, że ich praca stanie się nieopłacalna” – wyjaśnił.
W odniesieniu do koksu Polska również zabiega o zwolnienie z nowych przepisów, w szczególności, jak wskazuje minister, decyzja ma również na celu przyjęcie koksu.
Dziś minister podkreślił, że koks jest ważnym surowcem energetycznym dla Unii Europejskiej. Dodał, że w związku z tym nielogiczne jest nakładanie na nią kar, jeśli blok chce zapewnić bezpieczeństwo dostaw stali.
„To łupek, który w pierwszej kolejności uderza w Polskę” – argumentował Wesoły.
(Aleksandra Krzyszczuk | EURACTIV.pl)
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce