Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polscy archeolodzy odkrywają liczącą 4000 lat grę planszową

Polscy archeolodzy odkrywają liczącą 4000 lat grę planszową

Zespół archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego odkrył kamienną tablicę używaną do gier 4000 lat temu (na zdjęciu powyżej).

Odkrycia dokonano w ramach wykopalisk dla osady z epoki brązu i żelaza w Wadi al-Qumaira w Omanie. W ramach projektu omańsko-polskiego, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, odkryto również kilka wież oraz dowody na wytop miedzi.

Piotr Bieliński z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW powiedział, że plansza, która została znaleziona w jednym z pomieszczeń osadniczych w pobliżu wsi Ain Badi’ Saida, ma zaznaczone pola oraz otwory w kubkach. Projekt realizowany jest we współpracy z sułtanem Al Bakri z Ministerstwa Dziedzictwa i Turystyki Omanu.

Polsko-omański zespół przy pracy (fot. Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW)

„Tablica nie jest dobrem luksusowym. Odkrycie gry w takim miejscu dowodzi, że taka rozrywka jest dostępna nie tylko dla rządzących, ale także dla niższych klas społecznych.

„Takie znaleziska są rzadkie, ale wiele przykładów jest znanych z Indii, Mezopotamii, a nawet wschodniego basenu Morza Śródziemnego” – wyjaśnił Belinsky.

Najbardziej znany przykład podobnej planszy – również sprzed prawie 4000 lat – został znaleziony na królewskim cmentarzu w Ur w dzisiejszym południowym Iraku.

Odkryj jeden z największych zakładów produkcji ceramiki z czasów rzymskich w Europie w Polsce

Belinsky wyjaśnił, że archeolodzy mają nadzieję, że ich decyzja o wykopaniu w pobliżu strategicznie położonej wioski doprowadzi do wyników „w tej samej lidze”, co inne główne stanowiska. I nie zawiedli się.

Jego koleżanka Agnieszka Pieńkowska powiedziała: „Osada jest wyjątkowa, ponieważ ma co najmniej cztery wieże: trzy okrągłe i jedną narożną”. „Jedna z okrągłych wież nie była widoczna na powierzchni pomimo jej dużego rozmiaru o średnicy 20 metrów. Odkryto ją dopiero podczas wykopalisk”.

„W końcu znaleźliśmy dowody na pracę w miedzi na miejscu, a także niektóre miedziane obiekty” – dodał Belinsky. „To wskazuje, że nasza osada brała udział w lukratywnym handlu miedzią, z którego słynął Oman w tym czasie, ze wzmianką o miedzi omańskiej znalezionej w tekstach klinowych z Mezopotamii”.

Roboty drogowe odsłoniły bramy do 600-letniego miasta w Krakowie

Główne źródło obrazu: Polskie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW