Przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Transportu i Komunikacji i zrealizowane w minionym roku badanie wykazało, że 46% docelowych odbiorców oglądało co najmniej jeden z sześciu polskich kanałów telewizyjnych, 23% stwierdziło, że w ogóle go nie oglądało, a 31 procent powiedziało, że oglądało je nie częściej niż raz w roku w miesiącu.
Według Romana Godina, konsultanta w kancelarii rządowej, dwie ostatnie odpowiedzi można podsumować, ponieważ rzadkie oglądanie telewizji może w rzeczywistości oznaczać brak oglądania.
Na pytanie, dlaczego nie oglądają polskiej telewizji, 39 procent mieszkańców południowo-wschodniej Litwy stwierdziło, że zamiast tego wybrało rosyjskie kanały telewizyjne, a 30 procent stwierdziło, że oglądało litewskie kanały telewizyjne.
Wyniki ankiety zostały zaprezentowane w środę podczas wspólnego posiedzenia Sejmowej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oraz Komisji Kultury, które odbyło się w celu omówienia wpływu wprowadzających w błąd informacji i propagandy na przestrzeń medialną w południowo-wschodnim regionie kraju. .
„Przypadek szczepień pokazuje, że robimy wiele rzeczy związanych z mniejszościami etnicznymi i ich integracją, ale mamy do czynienia z faktem, że trudno nam osiągnąć rezultat, do którego dążymy” – powiedział minister kultury Simonas Keres.
Godin zauważył również, że badanie konsumpcji mediów z 2017 r. Wśród przedstawicieli mniejszości etnicznych pokazało pewne okno możliwości – 92 procent respondentów stwierdziło, że konsumuje litewskie media, a około 82 procent korzysta z rosyjskich kanałów medialnych.
Andrius Prochorenko, analityk z Centrum Studiów Wschodnioeuropejskich, twierdzi, że z sondażu wynika, że nie ma dużej potrzeby zmniejszania ilości rosyjskich informacji dla społeczności etnicznych mieszkających na Litwie, ale potrzebna jest alternatywa, ponieważ ludzie zaczynają zmieniać swoje opinie, gdy mają opinię.
Mantas Martisius, były szef cenzury mediów na Litwie, powiedział Litewskiej Komisji Radia i Telewizji, że członkowie mniejszości etnicznych wybierają oglądanie rosyjskiej telewizji ze względu na treści rozrywkowe.
„Gramy w niższej lidze” – powiedział. „Ludzie chcą dobrej rozrywki. Oglądają filmy i programy rozrywkowe w rosyjskiej telewizji i podczas oglądania są łączeni z innymi rzeczami”.
Według Godina rosyjskie media publikują przed odbiorcami pewne relacje o państwach bałtyckich, twierdząc, że tamtejsze mniejszości etniczne zostały wyparte z życia publicznego, a edukacja w językach mniejszości etnicznych w państwach bałtyckich jest stopniowo niszczona, że pamięć historyczna związana z I i II wojną światową została zbezczeszczona i gloryfikowana. Faszyści. Tymczasem Rosja z drugiej strony broni prawdziwych tradycyjnych wartości, a Litwa jest państwem upadłym, które prowadzi antyrosyjską politykę narzuconą przez mocarstwa i na tym cierpi.
„Inną narracją jest to, że Rosja nieustannie broni interesów nie tylko Rosjan, ale także wszystkich mniejszości etnicznych. Rosja pozwala sobie na przyjęcie roli obrońcy ofiar i słabszych ludzi i odpowiednie ukształtowanie swojej agendy politycznej” – powiedział Godin.
Według niego w rosyjskich mediach wciąż pojawia się pojęcie o rzekomej przewadze militarnej, technologicznej i gospodarczej Rosji. „Trzeba zrozumieć, że Rosja jest lepsza od Zachodu i trzeba wiedzieć, z kim się przyjaźnić” – powiedział.
Powielanie i ponowna publikacja tekstu tej publikacji bez pisemnej zgody jest zabronione przez UAB „BNS”.
„Ma skłonność do apatii. Rozwiązuje problemy. Miłośnik Twittera. Pragnący być orędownikiem muzyki”.
More Stories
Wokalista Radiohead Thom Yorke schodzi ze sceny, gdy fan skanduje w proteście przeciwko Strefie Gazy
Molly Mae Hague wygląda zupełnie nie do poznania w swoim kostiumie Babci Wilczy z Czerwonego Kapturka, gdy rzuca uroczą kulą bougie na Halloween dla swojej córki Bambi.
Recenzja historii Christophera Reeve’a – „Kompleksowa i afirmująca życie”