Polskie joint venture złożyło wniosek o wydanie decyzji co do zasady budowy elektrowni jądrowej składającej się z co najmniej dwóch reaktorów APR1400 dostarczonych przez Koreę Południową z docelowym terminem komercyjnej eksploatacji w 2035 roku.
PGE Pak Energia Jadrowa, spółka joint venture pomiędzy państwową grupą energetyczną PGE i prywatną firmą energetyczną Ze Pak, poinformowała, że wpłynęło zamówienie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska na budowę elektrowni jądrowej na złożu węgla w dzielnicy Batnau Konin w Wielkopolsce. Województwo w centralnej Polsce.
PGE Pak Energia Jadrowa została utworzona na początku tego roku, aby odpowiadać za wszystkie aspekty projektu budowy co najmniej dwóch południowokoreańskich reaktorów ciśnieniowych APR-1400 na terenie elektrowni węglowej Batnu, w tym wstępne studium wykonalności, badania terenowe oraz kwestie. Ocena skutków, procedury licencyjne i zabezpieczenie finansowania.
W styczniu urzędnik Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) powiedział, że możliwe będzie rozmieszczenie do czterech samolotów APR-1400 firmy w Patnau.
Na terenie znajdują się dwie komercyjne elektrownie węglowe o łącznej mocy około 1100 MW, co czyni go jednym z największych obiektów energetycznych w Polsce.
Ze Pak, który jest właścicielem zakładu w Patnau, rozważa energię jądrową jako opcję dekarbonizacji swojego portfela wytwórczego. Firma obsługuje cztery elektrownie w Polsce i ma udziały w wydobyciu węgla brunatnego.
W październiku 2022 roku Ze Pak i PGE podpisały z KHNP list intencyjny w sprawie ostatecznego rozmieszczenia elektrowni APR1400 w Patnau.
PGE poinformowało, że dwa reaktory mogłyby dostarczyć polskim gospodarstwom domowym i firmom około 22 terawatogodzin energii, czyli około 12% dzisiejszego zużycia energii w Polsce.
Krytyczny krok w procesie planowania
Uzyskanie decyzji zasadniczej ma kluczowe znaczenie dla rozpoczęcia dalszych prac terenowych i badań środowiskowych, aw końcu ubiegania się o pozwolenie na budowę elektrowni jądrowej – poinformowała spółka.
„Rozpoczynamy negocjacje z naszym koreańskim partnerem w sprawie studium wykonalności, umów w sprawie finansowania naszego projektu oraz utworzenia polsko-koreańskiej spółki, która bezpośrednio poprowadzi ten proces” – powiedział Jakob Rybicki, prezes PGE Pak Energia Jądrowa.
Polska jest optymistycznie nastawiona do energetyki jądrowej i zainicjowała szereg projektów w zakresie rozwoju dużych elektrowni i małych reaktorów modułowych.
W lipcu Ministerstwo Klimatu zatwierdziło plany pierwszej w kraju komercyjnej elektrowni jądrowej, która zostanie zbudowana na Pomorzu na północy kraju dla elektrowni AP1000 dostarczanych przez Westinghouse.
Ministerstwo wydało też wstępną decyzję dotyczącą planu producenta miedzi i srebra KGHM Polska Miedź na budowę elektrowni NuScale Voygr SMR o mocy 462 megawatów.
KGHM chciałby zbadać możliwości zastosowania technologii SMR w celu zmiany przeznaczenia lub zastąpienia istniejących elektrowni węglowych oraz dostarczania energii elektrycznej i ciepła na potrzeby swoich procesów przemysłowych.
KGHM zadeklarował, że chce, aby do 2030 r. 50% zużywanej przez niego energii elektrycznej pochodziło z własnych źródeł.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce