Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Połączenie skutecznych strategii psychologicznych i fizycznych Ehlersa Danlosa z nadpobudliwością

Połączenie skutecznych strategii psychologicznych i fizycznych Ehlersa Danlosa z nadpobudliwością

31 stycznia 2024 r

2 minuty czytania

Nie mogliśmy przetworzyć Twojej prośby. Spróbuj ponownie później. Jeśli problem nadal występuje, skontaktuj się z obsługą [email protected].

Główne podejście:

  • Interwencje psychologiczne mogą znacząco zmniejszyć strach związany z bólem i fizyczne skutki bólu w zaburzeniach ze spektrum nadpobudliwości.
  • Interwencje są najskuteczniejsze, gdy są zintegrowane z programem multidyscyplinarnym.

Jak wynika z systematycznego przeglądu, multidyscyplinarne strategie łączące strategie fizyczne i psychologiczne były najskuteczniejsze w przypadku pacjentów z zaburzeniami ze spektrum nadpobudliwości lub zespołem Ehlersa-Danlosa.

„U tych pacjentów często zaleca się fizjoterapię, przede wszystkim w celu złagodzenia dolegliwości mięśniowo-szkieletowych i bólu stawów”. Natalie L. Clark, MBBS, mgr inż., z South Tees Hospitals NHS Foundation Trust w Wielkiej Brytanii, a współpracownicy napisali Międzynarodowa Reumatologia. „Jednak skuteczność fizjoterapii jest zmienna. Obecnie wydaje się, że istnieją ograniczone dowody na to, jak skutecznie zarządzać pacjentami poza oczywistymi fizycznymi objawami choroby. ” [hypermobility spectrum disorders (HSD) and Ehlers-Danlos syndrome (EDS)]„.

Niezadowolona kobieta siedzi na kanapie.
Z danych wynika, że ​​multidyscyplinarne strategie łączące strategie fizyczne i psychologiczne były najskuteczniejsze w przypadku pacjentów z zaburzeniami ze spektrum nadpobudliwości lub zespołem Ehlersa-Danlosa. Obraz: Adobe Stock

Aby sprawdzić, czy interwencje psychologiczne mogą pomóc w poprawie doświadczeń życiowych pacjentów z HSD lub zespołem Ehlersa-Danlosa (EDS), Clark i współpracownicy przeprowadzili przegląd systematyczny. Obejmowały łącznie sześć badań, w których oceniano interwencje psychologiczne i zestawiano ich wnioski w sposób narracyjny. Tych sześciu badanych reprezentuje łącznie 628 pacjentów, chociaż do bieżącej analizy włączono tylko 343 pacjentów ze względu na zmęczenie.

Według naukowców jedno z badań obejmowało 5-tygodniowy program dla dorosłych z EDS, który wprowadzał „tematy z psychologii pozytywnej”, takie jak „Odkryj to, co pozytywne”, „Uważna obserwacja” i „Bądź najlepszym możliwym sobą”. W pozostałych pięciu badaniach analizowano interwencje psychologiczne w ramach programów multidyscyplinarnych, takich jak:

  • 6-tygodniowy program dla dorosłych z złożonym zespołem hipermobilności „oparty na podejściu poznawczo-behawioralnym”;
  • W programie EDS odbędzie się 10 warsztatów na temat życia z chorobą; I
  • 8-tygodniowy program EDS dla wszystkich grup wiekowych, który jest zgodny z „planem rehabilitacji oraz podejściem opartym na wyczuciu i języku opartym na medycynie narracyjnej”.
READ  Stan masy ciała wpływa na powrót funkcji układu moczowego po radykalnej prostatektomii Najnowsze wiadomości dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów

Ogólnie rzecz biorąc, według badaczy stwierdzono, że interwencje ukierunkowane na fizyczne i psychiczne skutki bólu i niepełnosprawności fizycznej okazały się skuteczniejsze niezależnie od wieku pacjenta. Interwencje znacząco zmniejszyły strach i katastrofy związane z bólem, a także fizyczny wpływ bólu na funkcjonowanie i niepełnosprawność.

Połączone podejście okazało się również skuteczne w kontrolowaniu zakłóceń związanych z bólem i strachu związanego z bólem. Z drugiej strony Clark i współpracownicy napisali, że izolowana pozytywna interwencja psychologiczna „była w stanie poprawić niepełnosprawność fizyczną spowodowaną bólem jedynie na krótką metę, a na dłuższą metę okazała się skuteczniejsza w zakresie poprawy czynników emocjonalnych”.

„Nasze odkrycia potwierdzają wcześniejsze sugestie dotyczące rozwoju i stosowania metod fizjoterapii opartych na psychologii, zwłaszcza w przypadku bólu” – napisali Clark i współpracownicy. „Aby jednak to było skuteczne, fizjoterapeuci muszą zwiększyć szkolenie w zakresie interwencji psychologicznej i wiedzę, w tym terapię poznawczo-behawioralną, skuteczną komunikację i techniki zmiany zachowania”.