Dla większości Polaków nie urodziny Obejdzie się bez węglowodanów na obiad. Ale przy gwałtownie rosnących cenach i już uszczuplonych budżetach na zakupy z powodu gwałtownej inflacji, konsumenci są zmuszeni kupować więcej na swoje ulubione świąteczne ryby.
Polacy obchodzą swoje główne święto w Wigilię Bożego Narodzenia, kiedy to karp jest głównym tematem uczty składającej się z 12 tradycyjnie bezmięsnych dań.
Podczas gdy ryby denne w jeziorach są uważane za niejadalne w niektórych częściach świata, w Polsce i niektórych innych krajach Europy Środkowej karp jest podawany na zimno w postaci galaretki, a także smażony lub pieczony i od dawna postrzegany jest jako stosunkowo tani sposób żywienia duża ryba. Grupa ludzi.
Ale przy inflacji w Polska Właściciel gospodarstwa rybnego Michał Górski mówi, że musiał podnieść cenę karpia z 18-20 zł za kilogram w 2021 roku do 30 zł w tym roku.
Wzrost cen w niektórych supermarketach był jeszcze większy, a ekonomista Rafał Mandiri odnotował na początku grudnia 75% wzrost w jednej dużej sieci.
– Hodowla tych karpi stała się znacznie droższa, od zeszłego roku urosły o 100-150 proc. – mówi Górski w podwarszawskim Remberto, gdzie hoduje swoje ryby.
Przy gwałtownym wzroście cen, badanie przeprowadzone przez firmę badawczą Kantar Public, powołujące się na tygodnik Polityka, wykazało, że aż 40% respondentów nie chce kupować karpia na Boże Narodzenie.
Jednak dla wielu kupujących na Warszawskim Rynku Centralnym świąteczny ulubieniec, niezależnie od ceny, był niezbędny.
– Nie wyobrażam sobie Wigilii bez karpia – mówi 44-letnia Ewa Honkiewicz, dyrektor szkoły. „Kupuję karpia, bez względu na cenę. Powinien być na stole.”
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce