Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polacy zimą martwią się niedoborem węgla w uzależnionej od węgla Polsce

Polacy zimą martwią się niedoborem węgla w uzależnionej od węgla Polsce

Miliony Polaków wciąż są uzależnione od węgla, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne i grzewcze, ale postępujący spadek produkcji w kraju, blokada importu z Rosji i inflacja odegrały swoją rolę w zbliżającym się kryzysie energetycznym tej zimy.

Śląsk Południowy to dusza polskiego górnictwa węglowego, największego w Unii Europejskiej, ale i tutaj niedobór węgla nie oszczędza nikogo, także byłych górników.

Jacek mówi, że emerytowani górnicy tacy jak on otrzymywali każdej zimy 3 tony darmowego węgla, ale już nie.

Skąd magazyny mogą otrzymać węgiel? A potem, jeśli sam pójdziesz do kopalni, to przed tobą w kolejce jest 2000 osób.Jacek mówi.

Prawie dwa miliony Polaków do ogrzewania w obliczu ponurej zimy polega bezpośrednio na węglu, a temperatury mogą spaść nawet do -20°C.

Rząd obiecał pomoc, ale ceny wzrosły czterokrotnie od wiosny i nadal rosną. Wojna na Ukrainie poszerzyła sektor, który już podupadł.

Polska jest drugim co do wielkości producentem w Unii Europejskiej, po Niemczech, ale węgiel uważany jest za zbyt zanieczyszczający i nie jest już tu opłacalny, co doprowadziło do stałego spadku w branży.

Kopalnia Bogdanka zasłynęła kilka tygodni temu dzięki kolejkom, które ciągnęły się podobno na prawie 40 kilometrów, a zdesperowani klienci szukali węgla w przystępnej cenie. System rezerwacji online ułatwił później dostawę węgla, ale sugerowano, że w kopalni pozostała tylko niewielka ilość węgla.

Chociaż administratorzy strony nie będą rozmawiać z euronews ani zezwalać na dostęp do obiektów.

Pobliska farma potrzebuje każdej zimy około 2,5 tony węgla. W tym roku będzie trudno. Rozważali instalację pompy ciepła, ale nie mogli sobie pozwolić na inwestycję w wysokości blisko 12 000 euro.

Detaliści również wpadają w burzę kryzysu energetycznego. Niedobory węgla doprowadziły niektórych do bankructwa, innych oskarżano o czerpanie korzyści z ludzkiego cierpienia.

READ  Sean Penn wysiada z samochodu i biegnie do Polski na piechotę

Choć sytuacja jest już tragiczna, może się tylko pogorszyć. Udział węgla w polskiej elektroenergetyce jest najwyższy w Unii Europejskiej. Zatem niedobór węgla i jego ceny również aktywnie przyczyniają się do wyższych rachunków za energię, nie tylko dla konsumentów.

W obliczu zbliżającego się wzrostu kosztów energii o blisko 700%, Sandomierz powiedział, że wkrótce może to ucierpieć na podstawowych usługach socjalnych.

Jedna szkoła przygotowuje plany awaryjne, aby uniknąć zamykania i zmuszania 300 uczniów do nauki online. Podobna sytuacja jest również w miejscowym basenie, gdzie codziennie przychodzi około 300 pływaków. Menedżerowie twierdzą, że teraz istnieje realne niebezpieczeństwo całkowitego wyłączenia.

Nie możemy przenieść 100% kosztów energii na naszych klientów i te dzieci. W takiej sytuacji dzieci uczące się pływać nie będą mogły dalej przychodzić. To samo dotyczy osób starszych, które przychodzą na zajęcia (gry wodne). Nie przyjdą, bo będą potrzebować tych pieniędzy na zakup żywności i leków. Mówi Bowie Wirzbica, dyrektor Centrum Sportu.

Nawet miejscowy szpital, drugi co do wielkości pracodawca w regionie, przygotowuje się na trudną zimę. Rocznie obejmuje opieką około 20 000 pacjentów. Nie powinno to mieć wpływu na podstawowe usługi, ale niektóre decyzje mogą mieć wpływ na pacjentów i ich rodziny, mówi dyrektor.

Węgiel drzewny przyczynia się również do gorzkich zbiorów lokalnego produktu jabłkowego. Jego 12 000 drzew ma dużo owoców, ale mówi, że koszt suchego przechowywania w chłodni wzrósł o około 1000%.

Energia stanowi obecnie około 60% naszych całkowitych wydatków. Wcześniej stanowiło to od 20 do 30% wszystkich naszych kosztów. Rok temu na jabłkach nie zarabialiśmy prawie żadnych pieniędzy i byliśmy podenerwowani. Teraz przy tych cenach jest prawie pewne, że zebranie tych jabłek będzie mnie kosztowało. mówi producent jabłek Remigiusz Łukawski.

READ  Aby pozdrowić Rzeczpospolitą Polską, uruchomiono wciągający dźwięk

Po powrocie na Śląsk, w miejscowym muzeum etnologicznym, Euronews spotyka człowieka, który od 33 lat jest dyrygentem orkiestry górniczej. Kopalnia jest zamknięta od 4 lat. Andrzej Pisarzewski walczy teraz o przetrwanie orkiestry i umierający sposób życia.